Anasayfa  |  Site Haritası
Yükleniyor...
SINDIRGI’DA YUSUF KAPLAN’DAN UNUTULMAZ KONFERANS

Balıkesir’in Sındırgı ilçesi Halk Eğitim Salonunda uzun bir süre sonra ilk defa konferans gerçekleştirildi.

Gazeteci – Yazar Yusuf Kaplan; Sındırgı Belediyesi öncülüğünde, İmam Hatip Okulları Platformu, Sındırgı İmam Hatip Derneği, İlim Yayma Cemiyeti, Memur-sen ve Diyanet Vakfı işbirliği ile gerçekleştirilen konferansta Medeniyet Tasavvuru’ nu anlattı.

Konferansta Türkiye’nin içinde bulunduğu süreç ve geçiş aşamasında neler yapılmasını gerektiğini anlatan Kaplan batı ülkelerinin Türkiye’deki gelişme ve büyümeden rahatsız olduklarını vurguladı. Bu süreçte ailelere ve gençlere büyük iş düştüğünü belirten Kaplan “Eğitim sistemi bu 5 ilkeyi vermiyorsa o toplumun mezarını kazıyor demektir; ahlak, ideal, ruh, tevazu ve özgüven. Gençliği ihmal ederseniz geleceği imha edersiniz. Hakikat hak edene lûtfedilir. Hakikati haketmek için bedeli ödemek ve çilesini çekmek gerekir. İslam bizim tek vazgeçilmezimiz olduğu zaman, biz hakîkati hakettiğimizi söyleyebiliriz. Peygamberler, medeniyet tohumu ekerler. Bizim yeniden medeniyet sürecini hayata geçirmemiz için, Mekke ve Medine süreçlerini inşa etmemiz lazım. Her şeyimizi kaybettik ama bir şeyimizi kaybetmedik. Kendimize olan güvenimizi, inancımızı, imanımızı kaybetmedik. Her şeyimizi kaybetmemize rağmen İslam’dan asla şüphe etmedik. Çocuklarımızı da bu bilinçle yetiştirmeliyiz. Burada siz annelere babalara büyük işler düşüyor. Biz bunun bilincinde olur da İslamiyeti düzgün aşılar, ahlaklı bir nesil yetiştirirsek bu memleketin önüne geçen olmaz. İslamiyet’i kirletmemeli, kişilerle uğraşıp kendimizi değil, fikirlerle uğraşıp hakikati ön plana çıkarmalıyız. Biz adam gibi Müslümanlaşalım. Müslümanlığın hakkını verelim, haysiyetini, izzetini, şerefini, şahsımızda, hayatımızda arkaya geçirelim, Müslüman olma coşkusunu iliklerimize kadar yaşayalım, bizim önümüzde kimse duramaz.” Dedi.

“ Sındırgı gerçekten doğal ve güzel bir şehir, mutlaka görülmesi gereken bir yer ”

Program sonrasında konferans ve ilçe ziyareti ile ilgili düşüncelerini dile getiren Kaplan “Politikacılarla falan pek haşır neşir olmam pek haz etmem. Benim derdim hakikat. Gerisi teferruat. Ben bu zamana kadar hiçbir cumhurbaşkanının, bakanın uçağına binmedim, toplantısına katılmadım. Biz fikir adamıyız, ilim adamıyız. Siyasetçilerin peşinde koşturamayız. O zaman hakikatten eser kalmaz. Kurduğunuz cümlenin anlamı olmaz. Onun için rahat konuşuyorum. Bunu özellikle paylaştım. Ekrem başkanı sevdim. İlk karşılaştığımız andan itibaren Sındırgı için dertli yanı hoşuma gitti. Çok nadir rastladığım özelliklerden birisi. Yani insanlar, bazı önde gelenler başka tellerden çalıyor. İlginç Ekrem başkan dertten girdi. Sındırgı için bir şeyler yapma çabası, insanlar için hala bir eğitici yanının bulunması ve mücadele etmesi güzel. Bu dertli yapısı da Sındırgı’da güzel işler ortaya çıkmasına sebep olmuş. Güreş müzesinden, hanımeli çarşısına insana dokunan birçok faaliyet gördüm. Doğası güzel, insanları sıcak ve samimi. İnşallah yolumuz bir daha düşecek buralara. Güzel bir konferans olduğunu düşünüyorum.” Şeklinde konuştu.

Program sonunda Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Yusuf Kaplan’a Yağcıbedir halısı hediye etti.


Kategorideki Diğer Başlıklar

Sındırgı’da Tarihi Gün, Jeotermal Sebze – Meyve Kurutma Tesisinin Temelleri Atıldı
İlçemizin Düşman İşgalinden Kurtuluşun 98. Yılı Kutlandı
Başkan Yavaşın Kurban Bayramı Mesajı
Sındırgı’da 15 Temmuz Ruhu Unutulmadı
Başkan Yavaş'tan 15 Temmuz mesajı
Sındırgıya 25000 Kişi Kapasiteli Biyolojik Arıtma Tesisi
Sındırgı Belediyesinde Sosyal Mesafeli Bayramlaşma
Ramazan Bayramımız Mübarek Olsun...
Önce Kortej Sonra Temel Atma Töreni
19 MAYIS GENÇLİK ve SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN...