Anasayfa  |  Site Haritası
Yükleniyor...
SINDIRGI’DA DEVLET TARAFINDAN YAPILAN İLK CAMİ İBADETE AÇILDI.

Sındırgı’da Devlet Tarafından Yapılan İlk Cami İbadete Açıldı
Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde TOKİ tarafından inşaa edilen Yağcıbedir Camii ibadete açıldı. Sındırgı’nın devlet eliyle yapılan ilk camisi ve ilçe merkezindeki 15. İnci camisi olma özelliğini taşıyan Yağcıbedir Camii dualar eşliğinde ibadete açıldı. Mini külliye tarzında yapılan camide kadınlar için ayrı mescit toplantı salonu olarak kullanılabilecek alan, bay bayan tuvalet ve abdest alma yerleri bulunuyor. Aynı zamanda 668 konutluk TOKİ bölgesine yapılan camii bir merkez konumunda. Bunun yanı sıra TOKİ bölgesinde 12 ayrı mescitte bulunuyor.
 
Cami açılışına ilçe kaymakamı Zafer Oktay, Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, AK Parti İlçe başkanı Mustafa Atla, İl Müftüsü Ramazan Topcan, İlçe Müftüsü Sedat Çakar, meclis üyeleri daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış programı ardından camide ilk öğle namazı eda edildi.
Cami açılışında konuşan Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş “ Sındırgı’da yeni bir mahalle, yeni bir ortam adı Yağcıbedir. Resmi olarak meclisimizden kararlar herşey alındı.  Şu anda 400 kişi nüfusa kaydı durumda. Bu sayı 500’e ulaşırsa, burası yeni bir mahalle statüsü kazanmış olacak. Sındırgı’mızda 668 konutluk yer burası. Bu rakamı 4’le çarpsanız, neredeyse 2800 kişiyle buranın en büyük mahallesi olur. Proje yapılırken üzerinde hassas bir şekilde çalışıldı ve sosyal donatı olarak camisi de olsun dedik.  Hemen yan tarafımızda okul alanı imarı da mevcut. Artık şehrimize yakın bir yerde bugün ilk açılışımızı gerçekleştiriyoruz. İşlerin bu noktaya gelmesinde Orman Müdürünün çok büyük bir payı var. Cebinizde paranız varsa binayı herkes yapar. İşte bundan sonraki iş, Kaymakamımız,  Müftümüz, Belediye Başkanı, sosyal STK’lar kim varsa, bunlara sahip çıkılması gerektiğine inanıyorum. Yoksa Allah korusun, 15 Temmuzu bu memleket yaşamaya devam eder. Bilgiyi, beynini, uhrevi hayatını doğru şeylerle doldurmayan bir toplumu bir rüzgâr alıp götürür. O rüzgar alıp götürmeden hepimize iş düştüğüne inanıyorum. Bu cami ve TOKİ’le alakalı müteahhidi tebrik etmek lazım. Bir Belediye Başkanı’nın hem 668 konutlu inşaata başlaması hem de açılış konuşması yapabilmesi  çok kolay bir iş değil. Bu gerçekten güzel bir hadise. Allah’ın adının sıkça anıldığı, birbiriyle herkesin kardeş olduğu  safların sıkça tutulduğu bir cami, bir alan, bir manevi atmosfer temennisiyle… Rabbim ibadetinizi kabul buyursun.” Sözlerine yer verirken
İl Müftüsü Ramazan Topçan ise “ Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından ‘’Camiler ve Din Görevlileri Haftası’’ olarak da kutladığımız böyle bir günde Kabe’nin bir şubesi  hükmünde bulunan bir caminin açılışını yapmak, öyle zannediyorum ki kutlamakta olduğumuz bu haftaya deruni bir anlam da katmıştır. Zira biz millet olarak, Anadolu halının sakinleri olarak,  cami medeniyetinin çocuklarıyız. Hayatın merkezine camii koymuş bir milletin ve o millet ailesinin üyeleriyiz. Şehirleşmeler bizim hayatımızda cami ile başlamış ve cami ile gelişmiştir. Ne zamanki caminin kültürü hayatın dışına ıskalandı, işte o zaman milletin ayarı kaçtı. İşte o zaman anne-babanın ağız tadı kaçtı. Huzurlu bir toplum isteniyorsa, siz camileri ıskalayamazsınız. Kardeşlerim, camiler sadece bizim ruh dünyamızı temizlemekle kalmıyor, aynı zamanda bizim dış dünyamızı da temizleyen yerlerdir. Sevgili başkanım, eğer yaşadığımız yerde sahil ü selamet isteniyorsa, caminin cemaatini çoğaltmak zorundayız. Eğer sokakta temizlik arzu ediliyorsa, buranın cemaatinin artmasına ihtiyacımız var. Ben bu vesileyle buradan devletimizin gücüne bir kere daha şahit olmanın mutluluğunu yaşadım. Yüce Rabbim, devletimizi sonsuza dek var etsin inşallah.. Emeği bulunan başta Belediye Başkanı’mız olmak üzere, bütün yetkili kurum ve kuruluşlara kurumun adına teşekkür ediyorum. Hakikaten gönüller bir , eller bir olunca, neler inşa edildiğine hep beraber şahit olduk. Bu kıymetli mabedin hayırlı olmasını Cenabı Hak’tan niyaz ediyorum ve içerisinde cemaatin çok olmasını arzu ediyorum. Burada meskun olan vatandaşlarımızı camimize misafir olmaya davet ediyorum. Cenabı Hak inşallah hep böyle güzel günlerde, iyi vesilelerle bizi bir araya getirsin. “ dedi.
Camilerde çocuk seslerinin çokluğunun geleceği şekillendireceğini belirten ilçe kaymakamı Zafer Oktay ise “  Allah’ın selamı üzerinize olsun. Camilerimiz islam beldelerinin mührü ve tapusudur. Buralara sahip çıkmak lazım. Yapımında emeği geçen Belediye Başkanı’mıza, Müftümüze, Müftülük çalışanlarına teşekkür ediyorum. İnşallah bizler de bu camilerin içerisinde çocuk seslerinin cıvıltılarını duyarız. Geleceği ancak bu şekilde kurtarırız. Allah hayırlı ve uğurlu etsin. “ sözleri ile düşüncelerini dile getirdi.
 

Kategorideki Diğer Başlıklar

Sındırgı'da 19 Mayıs Coşkusu
19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK ve SPOR BAYRAMI
Anneler Gününüz Kutlu Olsun...
HAYATI PAYLAŞMAK İÇİN ENGEL YOK
4. YÜREĞİL ŞERİF PEHLİVAN YAĞLI GÜREŞLERİNDE PEHLİVANLAR KOL BAĞLAYACAK
DOĞAN EVLADINI DOYURAN BİR SINDIRGI OLACAK
SAĞLIK İÇİN GÜNDE ON BİN ADIM
BAŞKAN YAVAŞIN BERAT KANDİLİ MESAJI
KİTAP TUTKUNLARI SINDIRGI DA BULUŞUYOR
BAŞKAN YAVAŞ USTALIK DÖNEMİNE BAŞLADI