Anasayfa  |  Site Haritası
Yükleniyor...
SINDIRGI BELEDİYESİ FARKLI BİR SERGİYE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Balıkesir’in Sındırgı ilçesi Sındırgı Belediyesi hizmet binası sergi alanında sıra dışı bir sergi ziyaretçilerini ağırlıyor. Sındırgı Belediye başkanı Ekrem Yavaş’ın öncelikli projelerinden biri olan kadın istihdamına katkı sağlamak ve yöresel ürünleri ön plana çıkarmak adına açılan Akpınar Yaşam Merkezi atölyelerinde ve açılan kurslarda üretilen ürünlerin yer aldığı Yaşama Dokunan Ürünler sergisi açıldı.

 15-26 Ekim tarihleri arasında Sındırgı Belediyesi zemin katında açık kalacak sergide yöresel ürünlerin yanı sıra atık malzemelerden üretilen sanat ürünleri de yer alıyor. Özellikle atık gazete, kumaş, boncuk, pet şişe vb. ürünlerin tekrar kullanıma kazandırılması beğeni topluyor.  Sındırgı Belediyesi ve BALMEK işbirliği ile Akpınar Yaşam Merkezinde açılan kurslarda bayanlar hem el sanatlarını öğreniyor, hem de yöreselliğin dışına çıkmadan atık malzemeleri de değerlendirme fırsatı buluyorlar. Gazete dokuma, etamin işleme, kırk yama, iğne oyası, yöresel bebek ve yağcıbedir halılarının yer aldığı sergide ürünleri satın alma fırsatı da bulunuyor.

232 üyeye ulaşan Akpınar yaşam Merkezinde şekillenen el emeklerinin yanında Sındırgı ilçesinin yöresel lezzetleri de bu sergide yer alıyor.

Sergi açılışı İlçe Kaymakamı Zafer Oktay, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Atla, protokol üyeleri ve bayanların katılımı ile gerçekleştirildi.

Sergi açılışında konuşan başkan Yavaş “ Kadınlarımızın bizler için her alanda ayrı bir yeri var. Kadının olduğu yerde bütün güzellikler kendiliğinden gelir. Bizler turizmle ilçemizi geliştirmeyi hedefledik. Sındırgı ilçesi termal turizm alanında önemli bir ivme yakaladı. Bunun da en önemli mimarı bayanlarımız. Biz bir hayalle küçük bir dükkân ile çıktık yola ve büyüdük bir yaşam merkezine dönüştük. Bayanlarımız el emeklerini, yöresel ürünlerini turizme uyarladı. Hediye edilebilecek ürünler ortaya çıktı. Artık ilçemize gelen misafirlerimiz hem gezecek alan bulabiliyor, hem de yöreye has hediyelikleri alabiliyor. Doğal Şehir Sındırgı’nın bir ayrıcalığı daha var. Hediyelikler de tamamen doğal ve yöresel. Bayan istihdamının artması gelişmişliğin resmidir. Bayanlarımız bu sayede turizme katkı sağladıkları gibi, ekonomik ve psikolojik yönden de kendilerine katkı sağlıyorlar. Emeklerinden dolayı herkese teşekkür ediyorum.” Dedi.

Kaymakam Oktay ise “ Kadınların toplumdaki yeri göz ardı edilmeyecek kadar yüksek. Sındırgı ilçesi de bayanları ön plana çıkarmayı başarmış, turizme yönelik istihdama kazandırmış bir ilçe. Bayan elinin değdiği her şey ayrı bir güzellik kazanıyor. Atık ürünler bile birer sanat eserine dönüşebiliyor. Belediye başkanımıza bayan kardeşlerimize böyle güzel bir ortam sunduğu için teşekkür ediyorum. Katkı sağlayan herkesin emeklerine sağlık.” Sözleri ile düşüncelerini dile getirdi.

Yaşama Dokunan Ürünler sergisi 26 Ekim Cuma gününe kadar mesai saatleri içerisinde Sındırgı Belediyesi hizmet binasında ziyaret edilebilecek.

 


Kategorideki Diğer Başlıklar

Sındırgı Ramazan Sokağı Tasavvuf Konseri ile Renklendi
Sındırgı'da 19 Mayıs Coşkusu
19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK ve SPOR BAYRAMI
Anneler Gününüz Kutlu Olsun...
HAYATI PAYLAŞMAK İÇİN ENGEL YOK
4. YÜREĞİL ŞERİF PEHLİVAN YAĞLI GÜREŞLERİNDE PEHLİVANLAR KOL BAĞLAYACAK
DOĞAN EVLADINI DOYURAN BİR SINDIRGI OLACAK
SAĞLIK İÇİN GÜNDE ON BİN ADIM
BAŞKAN YAVAŞIN BERAT KANDİLİ MESAJI
KİTAP TUTKUNLARI SINDIRGI DA BULUŞUYOR