Anasayfa  |  Site Haritası
Yükleniyor...
SINDIRGI BELEDİYESİNDEN FİYAT-ETİKET DENETİMİ

SINDIRGI BELEDİYESİ’NDEN FİYAT-ETİKET DENETİMİ

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın vatandaşlarımıza seslenerek, “Alışılmadık şekilde ürünlerde fiyat artışı varsa bunları zabıtaya bildirin” şeklindeki sözlerinin ardından, Başkanımız Ekrem Yavaş' ın talimatı ile Zabıta ekiplerimiz, büyük firmalara ait zincir marketlerde ürünlerin reyon etiket fiyatlarıyla kasadaki fiyatlarını karşılaştırılırken, fiyat tutarsızlığı ve gramajlarda eksiklik, etiketlerde fahiş oranda fiyat artışı yapılıp yapılmadığını inceledi.

 

Sındırgı Belediyesi, son dönemde özellikle marketlerde satılan gıda ürünlerinde görülen ve vatandaşların tepkisini çeken fiyat dalgalanmalarına karşı harekete geçti. Sındırgı Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, tüketici haklarının korunması ile ilgili 6502 sayılı kanun kapsamında yapılan denetimlerde, iş yeri ruhsatı, etiket, yerli üretim sembolü, son tüketim tarihi, genel temizlik, ambalaj bütünlüğünün korunması, muhafaza koşulları ve gramaj kontrolleri, ürünlerin reyon fiyatı ile kasa fiyatının uyuşup uyuşmadığı gibi konularda kontroller yaptı. Ekipler yapılan denetimlerde eksikliği tespit edilen konular hakkında market yöneticilerine uyarılarda bulunarak, usulsüzlük tespitinde ise yasa gereği cezai işlem uygulanması için tutanak düzenleneceğini belirtti.

 

VATANDAŞLARIN MAĞDURİYETİ ÖNLENECEK

 

Döviz kurlarındaki hareketliliği bahane ederek yaptıkları fiyat artışlarıyla haksız kazanç elde eden işletmelere karşı vatandaşların mağdur olmasına izin vermeyeceklerini vurgulayan Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş “Ülkemizin büyümesi adına atılan adımları engellemek amacıyla başlatılan ekonomik saldırıları fırsat bilerek vatandaşlarımıza yüksek fiyat uygulamasıyla ürün satmaya çalışan fırsatçılara karşı gerekli önlemleri alıyoruz. İlçemizdeki işletmeleri, girdi, maliyet ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek, vatandaşlarımıza sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın fahiş fiyatla satış yapması durumuna karşı Zabıta Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından denetliyoruz. Sebepsiz fiyat artışlarıyla haksız kazanç elde eden işletmelere karşı hemşehrilerimizin mağdur olmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

 

DENETİMLER ARALIKSIZ SÜRECEK

 

Fiyatlarda oynama yapan işletmelere fırsat vermemek ve vatandaşların zarara uğramasını önlemek amacıyla ilçe sınırları içinde bulunan ve gıda ürünleri satan işyerleri başta olmak üzere denetimlerin aralıksız süreceğini belirten Başkan Yavaş, “Ülke ekonomimize zarar veren, vatandaşlarımızı mağdur ederek haksız kazanç elde etmek isteyenlere, hemşehrilerimizin sağlığını hiçe sayıp hijyen koşullarına aykırı hareket eden işyerlerine karşı ilgili mevzuatlar çerçevesinde gereken yasal yaptırımları tereddüt etmeden uygulayacağız. Gerek gıda fiyatlarıyla, gerekse de halkın sağlığı ile oynayanlara fırsat vermemek ve hemşehrilerimizin mağduriyetinin önüne geçmek adına denetimlerimiz aralıksız devam edecek” dedi. Marketlerde alışveriş yapan vatandaşlar da zabıta ekiplerinin denetimlerinden son derece memnun olduklarını belirterek, denetimlerin yüksek fiyat değişikliği uygulamasını engelleyeceğine inandıklarını söyledi.

 


Kategorideki Diğer Başlıklar

Sındırgı'da 19 Mayıs Coşkusu
19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK ve SPOR BAYRAMI
Anneler Gününüz Kutlu Olsun...
HAYATI PAYLAŞMAK İÇİN ENGEL YOK
4. YÜREĞİL ŞERİF PEHLİVAN YAĞLI GÜREŞLERİNDE PEHLİVANLAR KOL BAĞLAYACAK
DOĞAN EVLADINI DOYURAN BİR SINDIRGI OLACAK
SAĞLIK İÇİN GÜNDE ON BİN ADIM
BAŞKAN YAVAŞIN BERAT KANDİLİ MESAJI
KİTAP TUTKUNLARI SINDIRGI DA BULUŞUYOR
BAŞKAN YAVAŞ USTALIK DÖNEMİNE BAŞLADI