Anasayfa  |  Site Haritası
Yükleniyor...
SINDIRGI’DA JEOTERMAL ISINMADA SÖZ BELEDİYE’NİN

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde yıllardır özlemi duyulan sıcak suya 15 yıl öncesinden başlayan çalışmalar sonucunda 13 Ekim 2014 yılında kavuşmasına rağmen sıkıntıları da beraberinde getirmişti.  24 km mesafeden gelen ve 50 km lik dağıtım ağına sahip olan Jeotermal su ile konut ısıtma sistemindeki yüklenici firmadan kaynaklanan problemlerin çözümü için Sındırgı Belediyesi duruma müdahale etti.

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, vatandaşın sıkıntılarını gidermek için yüklenici firma ile encümen huzurunda gerçekleşen pazarlık sonucunda sözleşmeyi iptal ederek sıcak su işletmesini Belediye bünyesine aldı.

Başkan Yavaş vatandaşların aklındaki soruları gidermek ve şeffaflığı sağlamak adına Jeotermal Şirketinin belediye bünyesine alınması ve işleyiş süreci ile ilgili basın açıklaması yaptı. Başkan Yavaş vatandaşların bütçesini düşündüklerini belirtirken yıllık sıcak su ücretlerinde zam yapmayacaklarını ifade ederek, ‘Bu sene jeotermale zam yapmıyoruz. 1.28 tl ısı bedeli metrekare fiyatı ile devam edecek’ dedi.

Sıcak suyun ilçeye getirilmesinde bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten Başkan Yavaş, “Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. 100 yüzü özel bir şirkete verilmek üzere yüzde beş cirodan pay alma şartıyla 36 yılığına özel idareden aldığımız suyun kullanım hakkını 25 yıllığına kiraladık. Belediyenin bütçesi o zaman 1 buçuk milyon TL idi. Belediye bütçesi ile 10 milyon dolarlık proje yapmamız imkânsızdı. Sadece boru fiyatı 12 milyon TL. Şu anda isale hattı olarak şehir merkezinde 54 km dağıtım hattı var. Şehir hattı ile birlikte toplam 35 milyon TL boru maliyeti var. Mevcut durumda işleyen bir sistem var, ancak vatandaşların da bir mağduriyeti var. Belediye olarak bizler de vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek, tek noktadan hizmet verilmesini sağlamak adına bu yükün altına girdik. Yükümüz ağır ancak vatandaşlarımızla birlikte bu işi de başaracağız. Belediye bünyemize bir şirketi katmış olacağız.” dedi. 

Mevcut abonelerin ısınma sorunu çözmeden yeni abone yapmayacaklarını ifade eden Başkan Yavaş, “Toplamda sındırgıda 2200 tane abone var bunların 1376 tanesi ısınıyor 700 tanesi hiç su bağlanmamış. Firma ile yaptığımız sözleşmede bu aboneliklerin de bağlanacağı konusun da kesin maddemizi koyduk. Bu abonelerin bedelini ödemeyeceğiz, blokeli olarak kalacak. Ancak vatandaşın mağduriyetini hemen giderme şansımız yok. Sıcak su az ama abone çok onun için ikinci kuyu çalışmamız devam ediyor. İkinci kuyunun akıbetine göre yeni abone alıp almayacağımıza karar vereceğiz.  Öncelikli amacımız bu kış mevcut aboneleri konfor sıcaklığında ısıtabilmek. 15 Ekimde sıcak su salınacak. 15 Ekim 15 Mayıs tarihleri arasında suyumuz akacak. Diğer aylarda sıcak su kaynağı besleme çalışması olacak. Bu sene jeotermale zam yapmıyoruz. 1.28 tl ısı bedeli metrekare fiyatı ile devam edecek. ” dedi.

Başkan Yavaş, 60 milyonluk bir yatırımı yaklaşık 9,5 milyon TL’ye belediye bünyesine kazandırdıklarını  ifade ederek, “Yeminli mali müşavirle firmanın yaptığı yatırımı hesaplattık. Mali müşavir hesaplarına göre firma şimdiye kadar 36 milyon TL yatırım yapmış. Vatandaştan ise 15 milyona yakın bir para toplamış. Bunun farkını aldıktan sonra firmanın 22 milyon TL bir yatırımın karşılamadığını gördük. Firma ile yapılan pazarlık neticesinde 14 milyon TL ile sıcak su işini Belediyeye almış olduk. Ancak 14 milyon TL’nin 3 milyon TL’sini 700 aboneye karşı blokeye aldık. İlk sözleşmede belirtilen cirodan % 5 paydan borçlarına karşılık 4 milyon 250 bin lira bloke ettik. Toplamda firmaya 9 milyon 700 bin TL’ye anlaştık.  Eğer kredi kullanabilirsek bu parayı kredi ile, kredi kullanamazsak abonelerden toplanan paralar ile yüklenici firmaya taksitler halinde ödeyeceğiz.  Vatandaşlarımıza ödeme kolaylığı sağlamak adına bir banka ile anlaşmamızı gerçekleştirdik. Belediye iştirakimiz olan SIN-JET firmasının aylık kazancı yaklaşık 250.000 TL civarında. Aynı zamanda SIN-JET eski özel idare binasında vatandaşlarımıza hizmet verecek. ” dedi.

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği toplantılarının da kendilerine büyük fayda sağladığını belirten başkan Yavaş “ Toplantılar sayesinde Jeotermal şirketleri, belediyeler ve bu işle uğraşan kişilerle bilgi alışverişimiz arttı. Bu konuda da şu an Jeotermal Isınmada Türkiye’nin en iyileri arasında gösterilen AFJET firmasından da teknik ve bilgi desteği alıyoruz. “ dedi.

Yapılan anlaşma ile Sındırgı Belediyesi bünyesine kazancı yüksek bir şirket kazandırılırken vatandaşlara da büyük kolaylık sağlanacak.  Doğal şehir Sındırgı’da doğal kaynaklar konut ısıtmasının yanında termal oteller ve seracılık dada kullanılıyor. İlerleyen günlerde büyük çapta seraların kurulması planlanıyor. Başkan Yavaş yatırımcılara her zamana destek vereceklerini de sözlerine ekledi.

SIN-JET A.Ş. tarafından yapılan açıklamada ise "

Ekim ayı itibariyle yeni ısınma sezonu ve bundan sonrası için Jeotermal Merkezi Isınma Hizmeti, Sındırgı Belediyesi iştiraki olan şirketimiz tarafından verilecektir.

Abonelik hizmetlerinin daha sağlıklı, kanun ve yönetmeliklere uygun olarak yürütülebilmesi için eski şirkete yapılan abone kayıtlarının güncellenerek yenilenmesi gerekmektedir.

Bu nedenle Jeotermal Merkezi Isınma sistemine abone olan tüm abonelerin, abone bilgilerinin güncellenmesi ve yenilenmesi için Eski Özel İdare Binası ( Kaymakamlık Lojmanı Altı – Şerif Paşa Meydanı Karşısı ) nda hizmet verecek şirket hizmet binamıza 01.10.2018 tarihinden itibaren 

1 Adet Kimlik fotokopisi
1 Adet Tapu Fotokopisi ile müracaat etmeleri önemle rica olunur. Bilgi güncelleme amaçlı bir uygulamadır. Amacımız vatandaşlarımıza daha kaliteli bir hizmet sunabilmek." şeklinde ifadeler yer aldı. 


Kategorideki Diğer Başlıklar

Sındırgı Ramazan Sokağı Tasavvuf Konseri ile Renklendi
Sındırgı'da 19 Mayıs Coşkusu
19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK ve SPOR BAYRAMI
Anneler Gününüz Kutlu Olsun...
HAYATI PAYLAŞMAK İÇİN ENGEL YOK
4. YÜREĞİL ŞERİF PEHLİVAN YAĞLI GÜREŞLERİNDE PEHLİVANLAR KOL BAĞLAYACAK
DOĞAN EVLADINI DOYURAN BİR SINDIRGI OLACAK
SAĞLIK İÇİN GÜNDE ON BİN ADIM
BAŞKAN YAVAŞIN BERAT KANDİLİ MESAJI
KİTAP TUTKUNLARI SINDIRGI DA BULUŞUYOR