Anasayfa  |  Site Haritası
Yükleniyor...
SINDIRGI’DA YUSUF GÜNEY COŞKUSU VATANDAŞLAR MEYDANLARA SIĞMADI

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde Uluslararası düzenlenen Yağcıbedir Halı Kültür ve Sanat Günleri Cumhuriyet Meydanında düzenlenen Yusuf Güney Konseri ile son buldu.

Kültür ve Sanatın doğal şehir Sındırgı da buluştuğu 20. Uluslararası Sındırgı Yağcıbedir Halı Kültür ve Sanat günleri geniş bir katılım ile başlayan festivale 80.000’den fazla ziyaretçi geldi. Unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarından yöresel kültürlere kadar birçok unsurun sergilendiği stantlar katılımcıların beğenisini topladı. Dört gün boyunca devam eden yerli ve yabancı konukların gösterileri ile süslenen festival de yerel sanatçılar Ömer Çandır, Fatoş Kadıoğlu ve Suna Seda sahne aldı.

Sındırgı’nın düşman işgalinden kurtuluşun 96. Yılı ve festivalin son günü anısına Cumhuriyet Meydanında gerçekleşen Yusuf Güney konseri ise vatandaşlara coşku dolu dakikalar yaşattı. Cumhuriyet Meydanında 10.000’e yakın katılımcı Yusuf Güney’in birbirinden güzel parçaları ile eğlendi.

31 Ağustos 3 Eylül 2018 tarihlerinde 20.si gerçekleşecek Yağcıbedir Halı Kültür ve Sanat Günleri birçok farklı etkinliği içerisinde barındırdı.

Türkiye’de Bir İlk Gerçekleşti, Sındırgı Remzi Çakar Güreş Evi Açıldı Dünya'da ve Kırkpınar' da nam salmış Şerif Pehlivan, Mehmet Ali Yağcı gibi değerlere sahip Sındırgı ilçesinde Türkiye’de bir olarak Güreş Evi oluşturuldu.

Güreş Evi açılışı sonrası Güreş severler Kocakonak Güreş sahasında gerçekleşecek Yağlı Pehlivan Güreşlerinde buluştu. Yağlı pehlivan güreşlerinin baş pehlivanı Ertuğrul Dağdeviren olurken, güreş ağalığını yine iş adamı Bülent Bek üstlendi. İlk gün akşamı Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen Dursunbey Barana Gecesi ile kültürler buluştu.

İkinci günde yerli ve yabancı konukların gösterilerinin yer aldığı sanat günlerinin akşamı ise yerel sanatçı Ömer Çandır ve Fatoş Kadıoğlu birbirinden güzel türküleri ile renklendi. Festivalin ikinci gününde aynı zamanda Işıklar deve oyunları, düğün güreşi gösterileri ve yöresel gelin alma töreni ile yöre kültürü görücüye çıktı. Geçtiğimiz yıl gelin alımı canlandırma yapılırken bu yıl halk da işin içine girdi gerçek düğün ve gelin alımı sanat günlerine entegre edildi. En hızlı Yağcıbedir halısı dokuma ve en güzel yağcıbedir halı yarışmalarında dereceye girenlere de ödülleri verildi. AK Parti Balıkesir İl Başkanı Hasan Demiraslan ve beraberindeki heyet yarışmacıları tebrik ederek ödüllerini verdi.

Üçüncü gün etkinliklerinde ise 10.30’da Kocakonak panayır alanında gerçekleştirilen yöresel cirit müsabakaları binlerce kişi tarafından izlendi.  Gördes, Demirci ilçelerinin katılımı ile Kuva-yi Milliye kahramanları İbrahim Ethem Akıncı ve Makbule Efe de kabri başında anıldı. Yerel sanatçılar Mustafa Ertek, Mustafa Ayan ve Suna Seda konseri de festivalin üçüncü gecesinde Sanat Günleri ile eş zamanlı gerçekleştirilen Kocakonak Panayırında coşkulu anlar yaşandı. Cumhuriyet Meydanında ise kültür buluşması vardı.

Sındırgı’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 96. Yıl dönümü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

Adrenalin Sporları, Atlı Cirit Gösterileri, Güreş vb. aktivitelerle süslenen 20. Uluslararası Yağcıbedir Halı Kültür ve Sanat Günlerinin son gününde ise ilçenin düşman işgalinden kurtuluşu çeşitli etkinlikler ile kutlandı. Kortej yürüyüşü, yerli – yabancı grupların gösterileri sonrası  Yusuf Güney konseri ile sanat günleri son buldu. Birlik kortejine Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, AK Parti Balıkesir Milletvekili Belgin Gökçe Uygur, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, İlçe Kaymakamı Samet Öztürk, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Atla, meclis üyeleri, daire amirleri, katılımcı gruplar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Festival 6 ülke ve 9 şehirden farklı grupların katılımı ile renkli bir hale büründü. Açılan standlarda yer alan sanatçılarla birlikte yaklaşık etkinliklerde yer almak üzere 1500 kişi dört gün boyunca Sındırgı’daydı. Geçen yıl 30.000 e yakın ziyaretçiyi ağırlayan Sındırgı ilçesi bu yıl 80.000’den fazla  ziyaretçiyi ağırladı. Kültür ve sanatın buluştuğu festivalde bu yıl yöreselliğe daha çok önem verildi. Yöresel organizasyonların yanında unutulmaya yüz tutmuş el sanatları da görücüye çıktı.

Sındırgı Halkı Festivaline Sahip Çıktı

Belediye Başkanı Ekrem Yavaş’ın organizasyonunda kamu kurum ve kuruluşları, esnaflar ve Sındırgı halkı birlikte hareket ederek festivali muhteşem bir birlikteliğe çevirdiler. Vatandaşlar da ellerinden gelen gayreti gösterdi, ilçeye gelen konukları ve ziyaretçileri en güzel şekilde ağırladı. Sındırgı’lı bayanlar yöresel lezzetleri stantlarda konuklara sundu. Dört gün süren festivalin harcama giderleri de ilçe de bulunan esnaf ve sponsor şirketler tarafından sağlandı.

İlçenin tanıtımına büyük önem ve turizm alanında ilçenin önemli ölçüde gelişmesini sağlayan Belediye Başkanımız Ekrem Yavaş "Doğal şehir Sındırgı'da vatandaşlarımız ve dışarıdan gelen ziyaretçilerimiz için dolu dolu bir etkinlik planladık. Sanatsal ve sporsal faaliyetleri ön planda tuttuğumuz 20. Uluslararası Yağcıbedir Halı Kültür ve Sanat Günlerinde unutulmaz anlar oldu. Sındırgı'ya gelen konuklarımızı sıcak ve samimi insanlarımız karşıladı. Birlikte kocaman bir aile olduğumuzu, memleket için hiçbir ayrımın yapılmadığını gördük. Yerli ve yabancı konuklarımızın ve ilçemizdeki değerlerin birbirinden güzel sunumları festivalimize renk kattı. Yerel sanatçılarımız festival gecelerine damgasını vurdu.  Sanat Günlerimiz Kültür ve Turizm Bakanlığı, Büyükşehir Belediyemizin ana sponsorluğunda ve çeşitli firmaların sponsorluk desteği ile gerçekleşti. Başta Büyükşehir Belediye Başkanım Zekai Kafaoğlu olmak üzere katkı sağlayan tüm sponsorlarımıza sonsuz teşekkürler ediyorum. Sındırgı bu yıl farklı bir festival yaşadı. 80.000’den fazla ziyaretçi ilçemize geldi. Dernekler, Sındırgı halkı, kamu kurumları ve sponsorlar uyum içerisinde muhteşem bir atmosferi sağladı. Katılımcılar memnundu. Esnafımız ekonomik kazanç elde etti. Aynı zamanda panayırımızda vardı. Her yer doldu taştı. Balıkesirliler derneğimiz de destek verdi. Dışarıdan birçok ziyaretçi Sındırgı’ya geldi. İlçemizin Düşman İşgalinden kurtuluşunun da 96. Yılını festivalimizin son gününde kutladık. Vatandaşlarımız Yusuf Güney konseri ile Cumhuriyet Meydanında buluştu. Meydan doldu taştı. Eğlenceli bir şekilde, bir aksilik yaşanmadan sanat günlerimiz son buldu. Emeği geçen herkesi, özellikle belediye personelimi canı gönülden tebrik ediyorum." dedi.

Festivalle birlikte Kocakonak Panayırı da gerçekleşti. Kocakonak Panayır alanında da çeşitli aktivitelere yer verildi. Her kesime hitap eden bir etkinlik programı Sındırgı’nın her köşesinde boy gösterdi.


Kategorideki Diğer Başlıklar

Sındırgı'da 19 Mayıs Coşkusu
19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA GENÇLİK ve SPOR BAYRAMI
Anneler Gününüz Kutlu Olsun...
HAYATI PAYLAŞMAK İÇİN ENGEL YOK
4. YÜREĞİL ŞERİF PEHLİVAN YAĞLI GÜREŞLERİNDE PEHLİVANLAR KOL BAĞLAYACAK
DOĞAN EVLADINI DOYURAN BİR SINDIRGI OLACAK
SAĞLIK İÇİN GÜNDE ON BİN ADIM
BAŞKAN YAVAŞIN BERAT KANDİLİ MESAJI
KİTAP TUTKUNLARI SINDIRGI DA BULUŞUYOR
BAŞKAN YAVAŞ USTALIK DÖNEMİNE BAŞLADI