Anasayfa  |  Site Haritası
Yükleniyor...
Güreş tutkusu yağmura rağmen devam etti 3. Sındırgı Yüreğil Şerif Pehlivan Yağlı Güreşleri gerçekleşti

 
2018 Yağlı güreş sezonunun ilk güreşleri Balıkesir’in Sındırgı ilçesi Yüreğil Mahallesinde gerçekleşti. Üç yıldan bu yana düzenlenen güreşlere Yüreğil mahallesinde doğan 1946-1947 tarihi Kırkpınar Başpehlivanı Şerif Pehlivan’ın ismi verildi.
 
15 yıl aradan sonra 2016 yılında ilk kez düzenlenen Yüreğil Şerif Pehlivan Yağlı güreşlerinin bu yıl üçüncüsü düzenlendi. Düzenlenen müsabakalarda pehlivanlar ege bölgesinde 2018 yılının ilk yağlı güreşini gerçekleştirdi. Hava muhalefetine rağmen binlerce güreş sever kadını, yaşlısı, genci ve çocuğu ile Er meydanını doldurdu.
 
Dört Kırkpınar Başpehlivanı’nın katıldığı güreşte Türkiye’nin farklı bölgelerinden yüzlerce güreşçi katıldı. Kıran kırana geçen mücadelenin ardından Yüreğil Şerif Pehlivan Güreşlerinin baş pehlivanlığını Orhan Okulu kazandı. Yüreğil Şerif Pehlivan Yağlı Güreşlerinin ağalık ihalesi de geçen yıl olduğu gibi eski pehlivanlardan iş adamı Tahir Karaman’a kaldı.


 
Baş pehlivana altın madalyanın yanında 3000 yıllık kültür olan ve Sındırgı’ nın altını olarak nitelendirilen Yağcıbedir halısı hediye edildi. Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş ata sporunu yaşatmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek “ Bir yılda iki güreş yapan ender ilçeler arasında yer alıyoruz. Kırkpınar başpehlivanımız Şerif Pehlivan anısına düzenlediğimiz Yüreğil yağlı güreşleri ve festivalimizde yer alan Yağcıbedir yağlı güreşleri ile başpehlivanları ilçemizde ağırlıyoruz. Kadını ve erkeği ile er meydanı doluyor, güreşler kıran kırana geçiyor. Bunun yanında 120 lisanslı güreşçimizin olduğu güreş kulübümüzde de geleceğin Şerif Pahlivanları, Mehmet Ali Yağcıları yetişiyor. Güreşlerimizde olsun etkinliklerimizde olsun Belediye bütçemize de külfet oluşturmuyoruz. Sponsor firmalarımız çoğaldı. Sağolsunlar onlar da destek veriyorlar. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. “ dedi.
 
Düzenlenen güreş müsabakalarına Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Karesi Belediye Başkan yardımcısı Yusuf Hocaoğlu, Balıkesir Güreş İl Temsilcisi ve Türkiye Güreş Federasyonu Marmara Bölge Sorumlusu Raşit Ataş, Şerif Pehlivanın oğulları, protokol üyeleri, STK temsilcileri, çevre il ve ilçelerden çok sayıda vatandaş katıldı.Kategorideki Diğer Başlıklar

BÜYÜKŞEHİR VE SINDIRGI BELEDİYESİNDEN ORTAK PROTOKOL
SINDIRGI’DA 130 MİLYONLUK PROJENİN AÇILIŞ KURDELESİ KESİLDİ, JEOTERMALLE ISINMADA MÜJDE VERİLDİ
SINDIRGI’DAKİ TURİZM PROJELERİ BEĞENİ TOPLUYOR
YENİ YILDA SINDIRGI BEYAZA BÜRÜNDÜ
MUTLU VE HUZURLU BİR YIL DİLEĞİYLE...
BAŞKAN YAVAŞ TOKİ SAKİNLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ
SINDIRGI’DA ÇANAKKALE DESTANI MÜZESİ AÇILDI
BAŞKAN YAVAŞ GÖNÜLLERE MİSAFİR OLUYOR
SINDIRGI’DA MEYDANLAR VE SOKAKLAR GÜZELLEŞİYOR
NAR ÇİÇEĞİ'NDEN AKPINAR’A ZİYARET