Anasayfa  |  Site Haritası
Yükleniyor...
Başbakan Söz Verdi, Projenin Temelleri Kanlı Virajda Atıldı

Başbakan Söz Verdi, Projenin Temelleri Kanlı Virajda Atıldı

 

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde ilçenin güneye açılan kapısı ve vatandaşların 70 yıllık özlemi Sındırgı – Akhisar Karayolunun temelleri görkemli bir törenle atıldı.

Yıllar önce projesi tamamlanan, 2015 yılında Başbakan Binali Yıldırım’ın tersten geliş hikâyesi ile hız kazanan ve geçtiğimiz yıl tek etapta ihaleye çıkarılan yolun yapımı için temel atma töreni gerçekleştirildi. Kanlı Viraj mevkiinde gerçekleştirilen törene AK Parti Genel Başkan yardımcısı Hamza Dağ, Karayolları 2. Bölge müdürü Abdulkadir URALOĞLU, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi başkan vekili Mehmet Birol Şahin, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Sındırgı Kaymakam vekili Altuğ Çağlar, AK Parti Sındırgı İlçe Başkanı Mustafa Atla, Balıkesir AK Parti il teşkilatı, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program Sındırgı Atlı Cirit Spor Kulübü ve Makbule Efe Anadolu Lisesi folklor ekibinin gösterileri ile süslendi.

 

Balıkesir'in Sındırgı ilçesindeki sık sık ölümlü ve yaralamalı trafik kazaları meydana geldiği için "Kanlı Viraj" olarak anılan mevkide düzenlenen Sındırgı-Akhisar yolunun yenilenmesiyle Sındırgı ile İzmir asında ulaşımın daha rahat sağlanacak.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, "Yol, seyahatimizin emniyeti ve güvenini sağlamanın ötesinde çok ciddi bir şekilde ticarete de katkı yapıyor." dedi. Toplam maliyeti 113 milyon lira olacak yolun aynı zamanda ticarete de katkı sağlayacağını vurgulayan Dağ, şunları kaydetti: "Ben 7 yıldır milletvekiliyim. Kürsüye çıktığımızda Allah'ıma şükür en iyi olduğumuz konu yollar. Bugüne kadar Türkiye'de duble yol konusunda 6 bin kilometrede, şu anda 19 bin kilometre ekleme yaptık. Bu ciddi bir oran. 'Acaba yollar yapıldı, bunun faydası ne oldu?' Yol, seyahatimizin emniyeti ve güveni sağlamanın ötesinde çok ciddi bir şekilde ticarete de katkı yapıyor. İnsan hayatında yollardan dolayı 2002'den önce ölüm oranı çok daha yüksek noktalarda, 10'larda, 15'lerde iken şu an bu oran 1'e, 2'ye düşmüş noktada. Hem insan hayatını etkiliyor hem de ülkenin katma değerini artırıyor. Yollar illerin sanayisine ve ticaret hacminin artmasına da büyük katkılar sağlıyor. Şimdi inşallah bir tık daha yukarı çıkıyoruz, duble yollara devam ediyoruz. Bugün ülkenin birçok bölgesinde organize sanayi bölgesinden, ticaret alanlarından 'İşsizlik yok diye bahsediyorsak.' sadece İzmir, Kocaeli, Bursa, İstanbul'a sıkışmış değil ticaret. Ticaret bugün Bilecik'te, Çankırı'da, Gaziantep'te varsa, bunun en büyük etkenlerden birisi ulaşımın da oraya sağlanmış olmasıdır. Şimdi inşallah bir tık daha yukarı çıkıyoruz, duble yollara devam ediyoruz. Otoyollarla ülkenin tamamını birbirine bağlama çalışmamız var. İzmir-İstanbul otoyolu inşallah önümüzdeki sene sonunda nihayete erecek. Böyle bir proje İzmir ve İstanbul'u birbirine bağlayacak. Yine Yüksek Hızlı Tren projeleriyle bunları önümüzdeki süreçte hayata geçirme noktamız olacak ve Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren projesi çok uzakta değil. Manisa'dan geçecek. İnşallah bu Akhisar yolu da bitince bölgemize katkı sağlayacak. Akhisar-Sındırgı yolunda 55 iş makinesi çalışacak. 178 personel çalışıyor, bu 280'e çıkacak. Aynı zamanda istihdam sağlanmış olacak. İnşallah önümüzdeki senenin sonunda tamamlanacak." Dedi.

Karayolları 2. Bölge Müdürü Abdulkadir Uraloğlu konuşmasında yol ile ilgili detaylı bilgiler verdi. Uraloğlu “Vatandaşların önceliklerini her şartta dikkate alıyoruz. Bu anlamda da Akhisar Sındırgı yolunun temel atma töreninde hep beraber bulunuyoruz. Yolumuzdan şöyle bahsedecek olursak, mevcut yolumuz 41 km uzunluğunda yaklaşık 50 km bağlantılarını da kattığımız zaman. Standardını biliyoruz, 4, 5 metreler 6 metreler genişliğinde. Biraz virajlarının keskin olduğu, trafik güvenliğinin daha az güvenli seyretmeye müsaade ettiği standartlar. Biz şimdi bu yolu 1. Sınıf, 1 A dediğimiz Devlet yolu standardında projelendirdik ve yapım çalışmalarına da başlamış olduk. Yaklaşık 113 milyon liralık bir proje. Gerçekten ilimiz için bölgemiz için büyüklüğü önemli bir meblağ tutan bir proje. Yolumuzda 3.125.000 metreküp yarma kazısı olacak. Yine 1.500.000 metreküp dolgu işleri olacak. Yaklaşık 75.000 metreküp beton imalatımız olacak. Yine 3000 ton civarında demir kullanacağız bu imalatlarımızda. Bunları bitirdikten sonra da yolun üst yapısına geleceğiz. Üst yapısına geldiğimizde de yaklaşık 445.000 tonda mix temel dediğimiz üst temel ve nihayetinde de sati kaplama çalışmalarını burada yapmış olacağız. “dedi. 

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş da Sındırgı-Akhisar yolunun tamamlanmasıyla 70 yıllık rüyanın gerçekleşeceğini söyledi. Başkan Yavaş “ Sındırgı’da tarihi bir yatırımın temellerini atıyoruz. Bu yolun yapılması için birçok emek harcandı. Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın 2015 yılında ilçemizi ziyareti sırasında verdiği söz ile hızlanan yolun bugün temellerini atıyoruz. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Aslan’a, hemşerimiz Genel Başkan Yardımcımız Hamza Dağ’a, milletvekillerimize, parti teşkilatımıza, Karayolları Bölge Müdürümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İlçemize hayırlı uğurlu olsun. Sayın Genel Başkan Yardımcımız Hamza Dağ’dan Simav yolunun da sözünü istiyoruz. Bu yolu da yaptık mı Sındırgı’nın ulaşıma dair hiçbir problemi kalmayacak.” Dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkan vekili M. Birol Şahin de Sındırgı ilçesi için projenin oldukça önemli olduğunu belirterek, “ Ulaşımın kolaylaştırılması ilçenin kaderini etkiyelecek bir hadise. Başta Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İlçemize hayırlı olsun.” Dedi.

Sındırgı kaymakam vekili Altuğ Çağlar da ulaşımda Türkiye’de çığır açıldığını belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmanın ardından Dağ ile Yavaş, katılımcılar ile birlikte butona basarak Sındırgı-Akhisar yolunun ilk harcını döktü.

 


Kategorideki Diğer Başlıklar

Başkan Yavaş JKBB Encümen Üyeliğine Seçildi
Sındırgı Atlı Cirit Spor Kulübü Balıkesir’i Temsil edecek
Sındırgı’da Atlı Cirit Heyecanı Başladı
Miniklerin Karne Sevinci
Sındırgı Halk Eğitimden Yıl Sonu Etkinliği
GÖLCÜK ORTAOKULU´NDA "TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARI" DÜZENLENDİ
Muhtarlar Derneğinden Birlik İftarı
Şehit Babasından Çocuk İftarı
BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN
Sındırgı Ramazan Sokağı Tasavvuf Konseri ile Renklendi