Anasayfa  |  Site Haritası
Yükleniyor...
Sındırgı Biogaz Tesisi İçin İmzalar Atıldı

Sındırgı Biogaz Tesisi İçin İmzalar Atıldı

Doğal şehir unvanı ile tanınan Sındırgı ilçesinde temiz çevre için 15 milyon Euro’luk yatırım yapılacak.

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde kurulması planlanan 6 megavat kapasiteli tesisin sözleşmesi imzalandı. Sındırgı Belediye binasında gerçekleştirilen imza törenine, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, AK Parti ve MHP ilçe başkanları, başkan yardımcıları, meclis üyeleri, AK GLOBAL A.Ş. adına Renesco Holding Ceosu Başer Beyazoğlu ve şirket yetkilileri katıldı.

Sındırgı Kocabey kırsal mahallesi yakınlarında kurulacak tesis aracılığı ile Sındırgı genelinde büyükbaş, küçükbaş ve tavukhane atıkları, arıtma tesisinde oluşan atıklar toplanarak ilk etapta elektrik enerjisi ve organik gübreye dönüştürülecek. Yaklaşık 100 kişiye de istihdam sağlayacak proje, hem bölge ekonomisine, hem de Sındırgı Belediyesine katkı sağlayacak. Haziran ayında ilk etabının tamamlanması planlanan tesis, tam kapasiteye ulaştığında tarımsal ve seracılık alanında da yatırımlarına devam edecek.

Tesis Bölgeye İstihdam Sağlayacak

Renesco Holding Ceosu Başer Beyazoğlu “ Şu anda %30 ile Pazar lideri konumundayız. Bizler bu sektöre girdiğimizde şunu bilerek yola çıktık. Muadillerimiz Almanya Fransa gibi ülkelerde on binin üzerinde tesisler var. Atık olarak değil de atık değil aslında. Bizim ham maddemiz dönüştürebilir enerji. Organik gübre üretiyoruz. Atık demek yanlış. Biz ülkemize inanıyoruz, ülkemizin insanına inanıyoruz. Bu ülkede yatırım yapmak istiyoruz. İnşallah Haziran ayı sonrasında da devletimizin destekleri ile yatırımlarımızı devam ettirmek istiyoruz. Sındırgımıza da çok inandık. Sındırgı tesisimiz bizim güzide tesislerimizden biri olacak. Ulaşmak istediğimiz noktada da yüzlerce insanla birlikte Sındırgımıza hizmet vermeye devam edeceğiz. Aynı zamanda da bölgeye istihdam sağlamış, kamuya da ekonomik kazanç katkısı sunmuş olacağız.“ dedi.

Çevre Kirliliği Önlenecek, Dereler Temiz Kalacak

Başkan Yavaş, kurulacak biyogaz tesisiyle hem çevre kirliğinin ortadan kalkacağını hem de elektrik üretimiyle ülke ekonomisine katkı sağlanacağını belirtti. Tesisin toplam yatırım tutarının 15 milyon Euro olduğunu kaydeden Yavaş, şu bilgileri verdi:

“Hayvancılık son yıllarda devletimizin verdiği teşviklerle birlikte ciddi manada büyüdü gelişti. Tabi dünya ile rekabet edebilir bir hale aslında getirmek en büyük arzumuz. Ama tabi hayvancılık büyürken de bu sefer çevre felaketleri ortaya çıkmaya başladı. Nasıl ki düne kadar çayın suyunu alıp da çay demlediğimiz Simav çayı gibi Cüneyt çayı gibi dereler ve ya çaylar maalesef şu an da atıklar sebebiyle ciddi manada balık ölümleri ve ya başka bir işlere sebebiyet vermeye başladı. Çok şükür ki bunu nasıl düzeltiriz dediğimizde hem elektrik enerjisi üretebilmek hem de o çevresel etkileri ortadan kaldırabilmek maksadıyla ilçemizde bir biyogaz tesisinin kurulması çok elzem olduğunu gördük. İşlemlerimizi yaptık, ihalemizi de ortaya koyarak ciddi manada şimdi inşallah haziran ayına kadar da bu tesis bitmiş olacak. Ve 6 megawatt elektrik üretecek bir santral bu. 3 + 3 yani önce 3 megawatt sonra 3 megawatt  6 megawatt. Ve bütün hayvan atıkları bizatihi firma gidecek oralardan toplayıp gelip ara ara dönemlerle çaya şuraya dökülmeden bunları tesis de değerlendirmiş olacak. Ayrıca da insani atıkların yapıldığı bizim arıtmamız var.  Arıtmamızın da atıklarını alarak onları da elektrik enerjisine dönüştürmüş olacak burada. Hem 100 kişinin aşağı yukarı Sındırgı da bir istihdam sağladığı gibi aynı zamanda da vatandaşımıza tekrar gübre vererek tarımsal amaçlı o gübrelerin kullanılması sağlanmış olacak. Biyogaz tesisi 25.000 büyükbaş aşağı yukarı 15.000 de küçükbaş hayvan varlığı olan Sındırgı da, bir de tavuk çiftliklerini de düşündüğümüzde onların atıklarını değerlendirebilen ve çevre etkilerini de en azına indiren çok önemli bir tesis. Hem elektrik üretiyoruz hem de çevreyi kirletmiyoruz. Ve çaylarımızdan, akarsularımızdan da artık bundan sonra daha rahat bir şekilde yararlanabileceğiz. Doğal hayatı da korumuş oluyoruz. Doğal şehir Sındırgıya biyogaz tesisi hayırlı ve uğurlu olsun. Biyogaz tesisi 15 milyon € luk bir tesis. Yani ciddi mana da bir yatırım gerektiriyor. Haziran ayına kadar da bu tesis bitmiş olacak. ” dedi.

 


Kategorideki Diğer Başlıklar

Doğal Şehre Çevreci Yatırımlar
Sındırgı Belediyesi Karla Mücadelede Durmak Bilmiyor
Yıllanmış Dikitler Turizme Kazandırılacak
Eteklerinde Termal, Zirvede Kar Keyfi
Sındırgı Belediyesi Esnafın Yanında
Yağcıbedir Halısı Matematik Ders Kitabında
Sındırgı ‘da Jeotermal Isınmada Konut Sayısı Artıyor
Sındırgı Yasakları Fırsata Çevirdi, Araç Trafiğini Azaltmayı Hedefliyor
Başkan Yavaş’tan Vefa Örneği, Mehmet Akar’ın Adı Yüreğil Mahallesinde Yaşatılacak
Sındırgı Karakılçık Buğdayı Yıllar Sonra Toprakla Buluştu