Anasayfa  |  Site Haritası
Yükleniyor...
İlçemizin Düşman İşgalinden Kurtuluşun 98. Yılı Kutlandı

İlçemizin Düşman İşgalinden Kurtuluşun 98. Yılı Kutlandı

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yılı Cumhuriyet Meydanında düzenlenen sade bir törenle kutlandı.

Kutlama Atatürk anıtına çelenk sunumu ile başladı. Çelenk sunumunun ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti. Cumhuriyet meydanında gerçekleştirilen törene Balıkesir Büyükşehir belediye başkanı Yücel Yılmaz, İlçe Kaymakamı Zafer Oktay, Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, siyasi parti temsilcileri, az sayıda vatandaş katıldı.


Sındırgının Düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yılı kutlamaları pandemi tedbirleri nedeniyle az katılım, maske, sosyal mesafe kuralları ile gerçekleşti.

 

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş yaptı. Başkan Yavaş konuşmasında; “ 3 Eylül Sındırgı’nın düşman işgalinde kurtuluşunun 98. Yıl dönümü kutlu olsun. Tabi bu cennet vatan dört tarafı denizlerle, her tarihte öyle olmuş, dört tarafı düşmanlarla çevrili. Düşmana karşı her daim güçlü olmak gibi bir mecburiyetimiz vardır. Biz Sultan Alparslan’la bin yıl önceden bu toprakları vatan edindiğimizden bu güne kadar her daim düşmanlarımız hep olmuştur. Ama bu ülke, bu yürekli insanlar, düşmana karşı hep bir ve beraber olarak onları püskürtmesini de bilmişlerdir. Kurtuluş savaşı dediğimizde yani 98 yıl önce Sındırgı Balıkesir civarında düzenli orduyu talep etmeden Kuva-yi Milliye önderi İbrahim Ethem Akıncı ile bu memleketten düşmanı püskürten tek yerdir. Bu çok önemli bir hadise halk kendi kendine demiş ki biz esareti kabul etmeyiz, düşmanı bu memleketten kovmak gerek. Koltuğunu terk eden Demirci kaymakamı İbrahim Ethem Akıncı, dağlara düşmüş. Makbule Efe gibi iki aylık gelinken bu memlekette ta Gördes’ten 20 yaşında Kertil dağlarına gelebilmiş. O günkü vatanperver insanlar elhamdülillah bu vatanı bize emanet etmişlerdir.

İşte biz Alparlan’dan aldığımız emaneti Anadolu’da Kuva-yi Milliye ile ve onun torunu Mustafa Kemal Atatürk’le beraber yerel idarelerle birlikte kurtarmayı becerebilmiş bir milletiz. Allah onlardan razı olsun. Rabbim mekanlarını cennet eylesin. O gün bu memlekete kan döken ama vatanı asla vermem diyen nice o yiğitlere selam olsun.

Bu memleket geçtiğimiz dört yıl önce, esareti kabul etmediğini yine gösterdi, hain FETÖ örgütüne karşı bir ve beraber oldu, 251 tane şehit verdi ama bu vatanı vermedi. Hamd olsun biz yine bu yürekle, kulağı küpeli kardeşimiz, bu da kimmiş bu nesil bitti dediğimiz yerde, bu neslin bitmediğini gösteren yiğitler ortaya çıktı. Meclisine, başbakanın odasına kadar bomba atacak hain olan ve sivil vatandaşı, asker falan demeden bu millet namına çalışan kim varsa tankların üzerine yürüyen hainlere haddini bildiren Anadolu yiğitleri var. Biz de Sındırgı girişinde Türkiye’nin ilk ve tek tanklı anıtını yaparak o günü yaşatmaya çalıştık. Şimdi orada genç nesile işte 15 Temmuz buydu ve böyle yaşandı, Allah bir daha yaşatmasın, yaşatmamak için de bizim silahlı olarak, güçlü bir orduya sahip olmamız gerektiğinden dolayı gece gündüz çalışıldı ve çalışılıyor. Bu gün artık Dünya’ya meydan okuyan mavi vatan dediğimiz biz coğrafyaya sahip olan bir ülkeden bahsediyoruz.

Bizler Makbule Efeleri, İbrahim Ethem Akıncıları, Mustafa Kemalleri gelecek nesillere anlatmalıyız. Dün öğrencilerimiz Makbule Efe’nin hayatını anlatan kısa film yaptılar. Çok güzel olmuş tebrik ediyorum.

Artık savaşların silahla değil, çok çalışarak teknolojiyi ve kaynakları kullarak istihdamla, fabrikalarla, kendimizi her alanda geliştirerek yapılacağını biliyoruz. Sındırgı hamdolsun Jeotermalle tarımla öne geçiyoruz. Bugün çok özel bir iş yapacağız. Sındırgı’da dört bin konut Jeotermal enerji ile ısınıyor. Hamdolsun. Onu da taçlandırarak 3 Eylül tarihi günün anlamına yakışacak bir şekilde 40 kişinin istihdam edileceği, Şubat ayı sonu gibi açmayı planladığımız Jeotermal Sebze – Meyve Kurutma fabrikasının temelini atıyoruz.

Kuva-yi Milliye Ruhuna sahip çıkmak bu demek. Onun için bizlerin gecesi gündüzü yok. Memleketimiz için çalışıyoruz. Büyükşehirle, meclis üyelerimizle, muhtarlarımızla el birliği ile Sındırgı’da ne yaparız diye dertleniyoruz. Hepinize emeklerinizden dolayı sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Teşekkür ediyorum.

3 Eylül ilçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yılı kutlu olsun. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İbrahim Ethem Akıncı, Makbule Efe gibi Kuva-yi milliye kahramanlarımız olmak üzere bu vatan uğruna şahadet şerbeti içmiş kim varsa rahme ve minnetle yad ediyorum. Allah onlardan binlerce razı olsun.” Sözlerine yer verdi.

 

Çelenk sunma töreni sonrasında Balıkesir Büyükşehir belediyesi tarafından temin edilen 15 akülü araç ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

 

 

Akabinde gerçekleştirilen Jeotermal Sebze Meyve Kurutma Tesisi temel atma töreni sonrasında ilçe genelinde çeşitli ziyaretler ve inceleme gezisi gerçekleştirildi.

 

 


Kategorideki Diğer Başlıklar

Sındırgı'da Ramazan Geceleri Sındırgı TV’de Canlanacak
Başkan Yavaş Enerji Kentleri Birliği Encümen Üyeliğine Seçildi
Sındırgı Sivil Toplum Kuruluşlarından Emekli Amiraller Hakkında Suç Duyurusu
SINDIRGIYA JEOTERMAL SERA BÖLGESİ
KOCAHAN DOĞAL ŞEHRE PRESTİJ KATACAK
SINDIRGI BELEDİYESİNİN YENİ MASKOTU PAMUK
Belediye Başkanımız Ekrem Yavaş ın 18 Mart Çanakkale Zaferi Mesajı
Sındırgı’da Gençlere Değer Veriliyor Yeni Projeler Hayata Geçiriliyor
Sındırgı da Edebiyatın Avlusunda Kadın Konferansı
Sındırgı Bereket Versin Kadın Kooperatifi Ürünleri Online Satışta