Anasayfa  |  Site Haritası
Yükleniyor...
Çevre Yolunu Erguvan ve Çınar Ağaçları Süsleyecek

Sındırgı Çevre Yoluna 3000 Ağaçlık Prestij

%57 si ormanlarla çevrili, doğal şehir unvanı ile tanınan Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde Sındırgı Belediyesi ağaçlandırma ve peyzaj çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

İlçe merkezinde gerçekleştirilen peyzaj çalışmalarının yanı sıra geçtiğimiz yıl yapımı tamamlanan 10 km’lik çevre yolunda da peyzaj çalışmalarına başlandı. Çevre yolunun 5300 metrelik kısmında Balıkesir fidanlık müdürlüğü işbirliği ile 3000 adet ağaç toprakla buluştu.

Vatandaşlar İçin Yürüyüş ve Bisiklet Yolu

Kaldırımlarından ceplerine karşı vatandaşların her alanda rahatlıkla kullanabileceği şekilde planlanan çevre yoluna prestij katacak peyzaj çalışmaları da aralıksız devam ediyor. Orta refüj ve kaldırımlara 3000 adet Erguvan ve batı çınarı ağacı dikildi.

Özellikle kaldırımları vatandaşların yürüyüş olarak kullandığı çevre yolunda gölgelik amaçlı çınar dikilirken erguvan ağaçlarının görselliği çevre yoluna güzellik katacak. İlçe merkezini de kapsayacak şekilde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile yapılacak bisiklet yolu da en uzun hat ile vatandaşlara hizmet verecek.

UEDAŞ tarafından yapılacak aydınlatma çalışmaları ile vatandaşlar gece gündüz rahatlıkla bu yolu spor amaçlı da kullanabilecek.

İlçe Merkezinde Ağır Vasıta Trafiği Önemli Ölçüde Azaldı

Çevre yolunun tamamlanması ile birlikte transit geçiş yapan ağır vasıtaların ilçe merkezine girişleri engellenerek trafik yükü de azaltıldı. Parke taşlarındaki çökmenin de önemli ölçüde önüne geçilmiş oldu. TOKİ, yeni hastane, 152 evler ve yeni terminal yeri alanına yapılan üst geçit te yaya trafiğinin yoğun olduğu bölgede tehlikeyi azaltacak.

Peyzaj çalışmalarını yerinde inceleyen Sındırgı Belediye başkanı Ekrem Yavaş “Sındırgı ilçemizin Balıkesir girişinden ve Akhisar girişine doğru olan 5300 metrelik bir alanda peyzaj çalışmaları yapıyoruz. Sındırgı Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü personeli burada daha önce karayollarımız tarafından yapılan refüjün ortasına özellikle de bölgemizin ağacı olarak bildiğimiz, İstanbul’da da erguvanlar açarken diye türkülere şarkılara konu olmuş o güzel ağacı bu bölgeye dikerek belli zamanlarda inşallah açmasını seyredeceğiz hep beraber. Toplamda 250 tane erguvan ağacı dikiyoruz. 5300 metrelik bu alanda sadece erguvan değil bölgede ilçemizin girişine de güzellik katan batı çınarları olarak bilinen çınarları dikiyoruz. 3000 tane ağacı toprakla buluşturarak peyzaj çalışması yapıyoruz. Aynı zamanda bu alanda UEDAŞ müdürlüğümüz aydınlatma çalışmalarının ihalesini yaptı. Burada yine 2000 metre boyunca refüj aydınlatması yapılmış olacak. İlçemizin termalle turizmle gelişen büyüyen yanına artık güzellik katma dönemlerini yaşıyoruz. Allah binlerce razı olsun karayolları geldi yolumuzu yaptı. Aydınlatma için UEDAŞ ihalesini yaptı sağolsun. Aydınlatması da yapılıyor. Bir kısmı eksik ama onu da tamamlayacağız inşallah daha sonra. İki tane de anıtımız var bu bölgede. Bir yağcıbedir anıtı, bir pehlivanlar anıtı. Buradaki ağaçlar da yeşerdikten sonra çevre yolumuzda estetik anlamda harika bir ortam oluşmuş olacak. Sındırgı güzelleşmeye devam ediyor. “ şeklinde konuştu.


Kategorideki Diğer Başlıklar

BÜYÜKŞEHİRDEN SINDIRGIYA 32 ADET MERİNOS IRKI DAMIZLIK KOÇ
Sındırgı'da Ramazan Geceleri Sındırgı TV’de Canlanacak
Başkan Yavaş Enerji Kentleri Birliği Encümen Üyeliğine Seçildi
Sındırgı Sivil Toplum Kuruluşlarından Emekli Amiraller Hakkında Suç Duyurusu
SINDIRGIYA JEOTERMAL SERA BÖLGESİ
KOCAHAN DOĞAL ŞEHRE PRESTİJ KATACAK
SINDIRGI BELEDİYESİNİN YENİ MASKOTU PAMUK
Belediye Başkanımız Ekrem Yavaş ın 18 Mart Çanakkale Zaferi Mesajı
Sındırgı’da Gençlere Değer Veriliyor Yeni Projeler Hayata Geçiriliyor
Sındırgı da Edebiyatın Avlusunda Kadın Konferansı