Anasayfa  |  Site Haritası
Yükleniyor...
Sındırgı’nın Uçan Halısı Emitt’te Sergilendi, Tanıtılan Değil Aranan İlçe Oldu

Sındırgı’nın Uçan Halısı Emitt’te Sergilendi, Tanıtılan Değil Aranan İlçe Oldu

Termal turizm ile büyüyen Balıkesir’in Sındırgı ilçesi katıldığı turizm fuarlarının gözdesi olmaya devam ediyor. Yörük kızın hayalindeki uçan halı olarak tabir edilen Yağcıbedir halıları ve yöresel kıyafetleri ile dikkatleri üzerine toplayan Sındırgı, EMİTT Fuarında da ilçenin temsili haline gelen leylek ile dikkatleri üzerine toplamayı başardı. Sındırgı artık adını duyurmaya çalışmaktan ziyade ziyaretçiler tarafından aranan, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yerini aldı.

Doğal yaşama saygısı ile bilinen Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş eski belediye binası üzerinde gündem olan leylek yuvasının yok olmaması adına binanın yıkımını iki ay erteleterek orijinal leylek yuvasını geçici bir direk üzerine taşımıştı. Türkiye’de bir ilk olarak leylek yuvasının da yer aldığı yeni belediye binası inşa edilerek bu yuva projedeki yerine konmuş ve yeni belediye hizmet binasına ilk yerleşen ev sahipleri ilçenin temsili haline gelen leylekler olmuştu.

Turizm alanında önemli bir ilerleme kaydeden Sındırgı ilçesinin turizm logosu da leyleklerden esinlenilerek oluşturuldu. Bu yıl 24.sü düzenlenen ve Sındırgı Belediyesinin ilçenin tanıtımı açısından büyük önem verdiği EMİTT fuarına ise yağcıbedir halısı ve yöresel ürünlerin yanı sıra leyleklerin ve yöreselliğin ön planda olduğu bir hazırlık yapıldı. A’dan Z’ye  tüm ilçeleriyle Balıkesir’in tüm güzelliklerinin tanıtıldığı fuarda Balıkesir’e ilgi bu yıl daha da arttı.

Coğrafi İşareti Sındırgı’da Tüm Dünya’ya Tanıtıldı…

Dünyanın en büyük beş turizm fuarı arasında yer alan 24. Uluslararası Doğu Akdeniz Turizm ve Seyahat Fuarı – EMITT, dört gün boyunca Dünya’nın her yerinde binlerce katılımcı ve ziyaretçiyi ağırladı. Son günlerde adını sıkça duyuran ve coğrafi işareti de Sındırgı Belediyesine verilen Yağcıbedir halıları ziyaretçilerin ve tv kanallarının  da gözdesi oldu. Yörük kızın hayalindeki uçan halı Yağcıbedir, yörük kızları tarafından dokundu, hatıra karelerine konu oldu.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Valiliği, GMKA işbirliği ile hazırlanan stantta Sındırgı ilçesinin 3000 yıllık değeri Yağcıbedir halıları, kolonyaları, yöresel lezzetlerine kadar İstanbul TÜYAP fuar alanında ziyaretçilerini ağırlıyor.  Sındırgı ilçesine özgü 3000 yıllık yağcıbedir halıları, doğal, tarihi ve kültürel değerler, yöresel ürünler ve tarihi kolonya Balıkesir standında Sındırgı Belediyesi tarafından tanıtıldı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi standında yer alan Sındırgı ilçesi 20 ilçe içerisinde yine dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Gastronomi Turizmine Hazırlanan Sındırgı Gastronom ve Şefleri de Ağırladı   

Yöresel lezzetlerini de ön planan çıkarmaya hazırlanan Sındırgı ilçesi geçtiğimiz haftalarda Gastronomi Turizm Derneği başkanı Gürkan Boztepe ve şef gurme Haldun Tüzel’i ağırlamıştı. İlçenin değerlerinden etkilenerek yazdıkları makaleler ile diğer şefler ve gurmelerce daha da tanınması sağlandı. Yöresel değerlerin yanında Sındırgı ilçesi gastronomi alanında da merak edilen bir ilçe oldu. Bu sebeple de ünlü şef ve gurmeler de Sındırgı standını ziyaret etmeden geçmedi. İlerleyen günlerde yöresel lezzetlerin, görsel sunumlar ve hikayelerle süslenerek turizme kazandırılacağı belirtildi.

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş bu tür fuarların ilçenin tanıtımı ve daha fazla yatırımcıya ulaşabilmek için önemli olduğunu vurgulayarak İlçenin herkes tarafından bilinen bir hal almaya başladığını ve termal turizmin parlayan yıldızı olacağını belirtti. Başkan Yavaş “ Turizm bir memleketin başka insanlar tarafından keşfedilmesini sağlayabilecek ve oranın neyi var, ne alınır, ne yenilebilir, bütün bunların ortaya konulduğu çok önemli bir hem geçim kaynağı hem de o şehrin tanıtımı için çok önemli bir nokta. Bundan dolayı da insanlar kendi üzerlerinde bulunan güzellikleri tanıtabilmek maksadıyla fuarlar yapıyor. Şu anda İstanbul Beylikdüzü’nde TÜYAP’ta Türkiye’nin en büyük turizm fuarındayız. Büyükşehir belediye başkanımız Yücel Yılmaz uhdesinde çok güzel bir Balıkesir standı yapıldı. Bu stant içerisinde hem Sındırgımızın doğal şehrimizin Yörük kültürünü, yağcıbedir halısını, termallerini ve doğal güzelliklerini, Hisaralan Jeoparkını, Ulus dağını burada tanıtma fırsatı buluyoruz. İstiyoruz ki insanlar bizim şehrimize, bizim bölgemize daha çok gelsinler, bizim yaşadığımız dingin, mutlu güzel hayatı onlar da yaşasınlar. Balıkesir Türkiye’nin parlayan bir yıldızı. Üç ayrı iklim her bir noktada. Termali var, denizi var, güneşi var, kültürü var. Bu değerler inşallah gün yüzüne çıktıkça daha çok insanlar bölgemize gelmeye başlayacaklar. Ondan dolayı gelin görün, Balıkesir’i keşfedin diyorum. Herkesi memleketimize Balıkesir’e doğal şehir Sındırgı’ya davet ediyorum. “ şeklinde konuştu.

Balıkesir Büyükşehir belediye başkanı Yücel Yılmaz Dünya’nın her yerinden katılımcı ile beraber Balıkesir büyükşehir’i 20 ilçesi ile temsil ettiklerini belirterek, Balıkesir’de 12 ay turizmin gelişmesi adına çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.


Kategorideki Diğer Başlıklar

BÜYÜKŞEHİRDEN SINDIRGIYA 32 ADET MERİNOS IRKI DAMIZLIK KOÇ
Sındırgı'da Ramazan Geceleri Sındırgı TV’de Canlanacak
Başkan Yavaş Enerji Kentleri Birliği Encümen Üyeliğine Seçildi
Sındırgı Sivil Toplum Kuruluşlarından Emekli Amiraller Hakkında Suç Duyurusu
SINDIRGIYA JEOTERMAL SERA BÖLGESİ
KOCAHAN DOĞAL ŞEHRE PRESTİJ KATACAK
SINDIRGI BELEDİYESİNİN YENİ MASKOTU PAMUK
Belediye Başkanımız Ekrem Yavaş ın 18 Mart Çanakkale Zaferi Mesajı
Sındırgı’da Gençlere Değer Veriliyor Yeni Projeler Hayata Geçiriliyor
Sındırgı da Edebiyatın Avlusunda Kadın Konferansı