Anasayfa  |  Site Haritası
Yükleniyor...
Sındırgı’da Tütün Alımı Devam Ediyor

 

Sındırgı’da Tütün Alımı Devam Ediyor

Üretimi ve toplaması bir hayli uğraşlı olan, kurutulduktan sonra satışa çıkan tütün alımı Sındırgı kapalı Pazar yerinde devam ediyor. Önceleri herkes tarafından ekilen ancak son yıllarda sözleşmeli olarak üretilen ürünler çiftçilerden teslim alınıyor.

Üç ayrı firmanın alım yaptığı ilçede çiftçiler ürünlerini kapalı Pazar yerine getirerek şirkete teslim ediyor. Havaların soğuk ve yağışlı olmasına rağmen kapalı alanda alımın yapılması ürünlerin zarar görmemesini de sağlıyor.

Yıllık yaklaşık 200 ton tütünün üretildiği ilçede rekoltede herhangi bir azalmanın olmadığı ancak tütün kırım döneminde yağışların olması tütün fiyatlarını etkilediği belirtildi.

Sındırgı bölgesi yetkili tütün eksperlerinden Cengiz Bingül yaptığı açıklamada “  Şu anki aşama köylerde bakmış olduğumuz tütünlerin gratlandırmasını yaptıktan sonra Sındırgı Pazar yerinde fiyatlarını veriyor, teslimatını alıyoruz. Köylerden araçlarla gelen tütünleri tekrar kantardan geçirip, kiloları ve fiyatlarını belirleyip, İzmir’e sevkini yapıyoruz. Üreticimizi memnun etmek için elimizden gelen her çabayı gösteriyoruz. İyi bir yıl geçtiğini tahmin ediyorum. Herkes için hayırlı olsun. “ şeklinde konuştu.

Alayaka mahallesinden üretici Süleyman Başat ise “ 2020 tütünlerimizi teslim ettik. 38 kutumuz oldu. Seneye mahsule hazırız. Üretim güzel.  Emeğimizin karşılığını aldık. “ sözlerine yer verdi.

 

 


Kategorideki Diğer Başlıklar

BALIKESİR TURİZM BAKANLIĞI TARAFINDAN AVRUPALI SEÇKİN TURİZM DESTİNASYONU SEÇİLDİ
PAZAR ESNAFIMIZIN DİKKATİNE, UYARILARI DİKKATE ALIN MAĞDUR OLMAYIN
Sındırgı Sosyal Vefa Destek Ekibi Çınarların Emrinde
SINDIRGI ZABITADAN KORONOVİRÜS DENETİMİ, ESNAF İMZAYI BİLE KENDİ KALEMİ İLE ATTI
Kocahan’da İmzalar Atıldı, Vakit Kaybetmeden Çalışmalara Başlandı
Sındırgı Zabıtası Yaşlıların Emrinde
SINIRDAKİ VE SURİYE’DEKİ MEHMETÇİKTEN SAĞLIKÇILARA SELAM
Başkan Yavaş “ MEYDANLARDA İNSANLARI GÖRÜNCE ANONS SİSTEMİNDEN BÖYLE SESLENDİ ”
Sındırgı Pazar Yerinde Virüs Tedbiri
Soğuktan Etkilenen Leyleklere Belediye ve Üniversite Kontrolü