Anasayfa  |  Site Haritası
Yükleniyor...
Sındırgı’da 15 Temmuz Ruhu Yeniden Canlandı

Sındırgı’da 15 Temmuz Ruhu Yeniden Canlandı

15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Milli Birlik günü tüm Türkiye'de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Fakat Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde de sıra dışı bir etkinliğe imza atıldı.
Şehitlik ziyareti ve Şerif Paşa Camii'nde Mevli-di Şerif okunmasının ardından bin beş yüze yakın çocuk ve şehit ailelere 15 Temmuz Birlik ve Kardeşlik pikniğinde bir araya geldi.
Şehit Aileleri Türk Bayrakları ile Karşılandı
Piknik organizasyonuna katılan çocuklar şehit ailelerini ellerinde Türk bayrakları ile karşıladı. Türk bayrakları ile oluşturulan çocuk koridoru arasından piknik alanına giren şehit aileleri duygulu anlar yaşadı. Türk bayrakları ile piknik alanında adeta görsel şölen oluştu. Piknik alanında oluşturulan 15 Temmuz resim sergisi ile 15 Temmuz'da yaşananlar ve demokrasi nöbetlerine ait kareler de ziyaretçiye açıldı. Çocuklara resimler, konuşmalar ve görsel afişlerle 15 Temmuz'un önemi anlatıldı. Çocuklar şehitler için Kur'an-ı kerim okudu, minik eller birlik beraberliğin daim olması için semaya açıldı. Protokol konuşmalarının ardından katılımcılara köfte ekmek, ayran ikram edildi.
Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, "15 Temmuz bu memleketin geleceğine kasteden tarihin en büyük dönüm noktalarındandır. Bizler de 15 Temmuzu unutmadık, unutturmayacağız. Sındırgı Belediyesi olarak yaptığımız etkinliklerle gelecek neslimizin bu olayın ne kadar vahim olduğunu öğrenebilmesi için bugün çocuklarımızla birlikteyiz. Burada vatan için, memleket için, davası için ülke için şehit olan bütün şehitlerimizin ruhu şad olsun. Gelecek neslimiz uyanık olacak ve asla onlara boyun eğmeyecek" dedi.
Şehitlere Saygı Kortejinde Binlerce Vatandaş Bir Araya Geldi
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü etkinlikleri kapsamında Yağcıbedir Mehter Takımı eşliğinde Şehitlere Saygı ve Birlik korteji gerçekleştirildi. 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler anıtı önünden başlayan korteje protokolün yanı sıra siyasi parti temsilcileri, STK'lar ve binlerce vatandaş katıldı. Şehit aileleri ise en önde yürüdü.
Türk bayrakları ile adeta insan seline dönen korteje Yağcıbedir Mehter Takımının coşkulu marşları, ilçede kurulan Atlı Spor Kulüplerinin at üzerindeki gösterileri eşlik etti. Kortejin ilk durağı İlçe Emniyet Müdürlüğü, ikinci durağı ise İlçe Jandarma Komutanlığı oldu.
İlçe Kaymakamı Zafer Oktay, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, MHP Balıkesir İl Başkanı Orhan Dereli, siyasi parti temsilcileri ile birlikte Emniyet Müdürü ve Jandarma Komutanına şanlı Türk Bayrağını ve kutsal kitap Kur'an-ı Kerim'i teslim etti. Buralarda yapılan kısa konuşmalara İstiklal Marşı okunarak son verildi.
İlçe Kaymakamı Zafer Oktay yaptığı konuşmada"15 Temmuz Demokrasi Zaferi milletimizin dik duruşu ve cesareti ile kazanılmasının yanı sıra, o gün bu hain gruba karşı, canla başla mücadele eden kahraman güvenlik güçlerimiz sayesinde de olmuştur. Aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet gazilerimize acil şifalar diliyorum" dedi.


 
Tanklara karşı dimdik duran kahramanlara selam olsun sözleri ile konuşmasına başlayan Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş “Sındırgı birlik ve beraberliğinin en güzel örneğini bu kortejde yine verdi. Siyaset ayrımı gözetmeksizin siyasi parti başkanlarımız ve binlerce vatandaşımız ile yürüyüşümüzü gerçekleştiriyoruz. Bugün 15 Temmuz'un sene-i devriyesindeyiz. İnanın insanın tüyleri diken diken oluyor. Böyle bir zor anı milletin iradesi ile Cumhurbaşkanımızın dirayeti ile üç yıl önce, hain darbe girişimi yok edildi. Gözbebeğimiz askerin ve polisin içerisindeki bazı hainlerin ülkenin idaresini ele geçirmek için yaptığı, yine askerin ve polisin içindeki vatanseverler önledi, bu millet önledi. Bu millet bir ve beraber oldukça Allah'ın izniyle o topluluğa, o millete o topluluğa hiç kimse bir şey yapamaz. Kuva-yi Milliye’nin doğduğu bu topraklarda aynı o gün nasılsak bugünde Çanakkale ruhunu, 15 Temmuz ruhunu yaşıyoruz. Bugün yine diyoruz ki kalleşçe yaşamaktansa vatan için, bayrak için onurlu bir şekilde canımızı vermeye hazırız. Şehit olan polislerimize, askerlerimize ve 251 tane 15 Temmuz şehidimize Rabbimizden rahmet diliyoruz. Allah bir daha bize böyle anları göstermesin. Allah Gazilerimize acil şifalar versin. Biz bir oldukça, bu şanlı millet oldukça kimse bu vatana hiç bir şey yapamaz. O hainlerde en kısa sürede cezasını bulacaktır" dedi.
Şehitlerin İsminin Okunması ile Gözyaşları Sel Oldu
Kortej sonrasında Cumhuriyet Meydanında çeşitli etkinliklerde vatandaşlar demokrasi nöbetini sürdürdü. Kur'an tilaveti, ilahiler ve şiirler ile süslenen gecede şehitlerin ismi tek tek okundu. Vatandaşlar adeta 15 Temmuz gecesindeki ruhu yaşayarak gözyaşlarına boğuldu.  Sala ile devam eden gecede birlik ve beraberlik duyguları damga vurdu. Sındırgı Belediyesi, STK’lar ve hayırsever vatandaşlar tarından çeşitli ikramlar vatandaşlara sunuldu.

Kategorideki Diğer Başlıklar

Sındırgı'da Ramazan Geceleri Sındırgı TV’de Canlanacak
Başkan Yavaş Enerji Kentleri Birliği Encümen Üyeliğine Seçildi
Sındırgı Sivil Toplum Kuruluşlarından Emekli Amiraller Hakkında Suç Duyurusu
SINDIRGIYA JEOTERMAL SERA BÖLGESİ
KOCAHAN DOĞAL ŞEHRE PRESTİJ KATACAK
SINDIRGI BELEDİYESİNİN YENİ MASKOTU PAMUK
Belediye Başkanımız Ekrem Yavaş ın 18 Mart Çanakkale Zaferi Mesajı
Sındırgı’da Gençlere Değer Veriliyor Yeni Projeler Hayata Geçiriliyor
Sındırgı da Edebiyatın Avlusunda Kadın Konferansı
Sındırgı Bereket Versin Kadın Kooperatifi Ürünleri Online Satışta