Anasayfa  |  Site Haritası
Yükleniyor...
SADECE ÜRÜNLERİNİ DEĞİL, SINDIRGIYI MARKA HALİNE GETİRDİK

Sadece Ürünlerini Değil, Sındırgı’yı Marka Haline Getirdik
Balıkesir’in ünü dünyalara duyulan Yağcıbedir halıları, kertil çam kolonyalarının yanında şimdilerde yöresel ürünleri ve lezzetleri de konuşulur oldu.
Tarhanadan, erişteye, salçaya, turşuya, reçele kadar birçok yöresel ve ev yapımı lezzetler Hanımeli Çarşısı araçlığı ile Türkiye’ye ve Dünyaya dağılıyor. Bunların yanında Sındırgı’ya özgü desenlerin yer aldığı takılar, süs eşyaları, yazmalar, sıfır atık projesi kapsamında gazete dokuma atölyelerinde üretilen ürünler Balıkesir’in doğal hediyelik eşyalarını oluşturuyor. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, Valilik ve çevre belediyelerden bayanların ürünlerine talep var. Aynı zamanda yurt dışından ziyaret amaçlı gelen ziyaretçiler de toplu siparişlerde bulunuyor. Böylelikle yöresel lezzetler ve ürünler ekonomiye katkı sağlıyor.
Sındırgı Belediyesinin ev tipi üretime geçilerek tarım ve süt ürünlerinde ekonomik kazancın arttırılmasına yönelik destekleri de markalaşmaya katkı sağlıyor. Köylülerin yoğurtları, Sındırgı çarşısında satılan ev yapımı ürünler Sındırgı doğal şehir etiketi ile satışa sunuluyor.
Başkan Yavaş’ın yeni dönem de en önemli projelerinden biri de ilçeye gelen ziyaretçilerin turizmle doğru orantılı artması ve markalaşan ürünlerinin satışının çoğaltılarak ev ekonomisine ve istihdama katkı sağlaması olarak öne çıkıyor. Bu konuda bütün altıklar hazırlanmış 2016 yılından bu yana uygulamalarına başlanmış ve Sındırgı şehir logosu ve yöresel birçok değer tescillenmiş.
 
 
Jeopark ve Eko Turizm Bölgesi ile Dereboyu Turizmin Gözdesi Halini Alacak
İlk etapta Yolcupınar, Çoturtepe, Hisaralan ve Kepez mahallelerini kapsayan eko turizm bölgesi ile mahallelerde gözle görülür fiziki değişimler yaşanacak. Sıcak asfalt çalışmalarından, taş evlerin tadilatına kadar farklı tasavvurlar ile bölge daha cazip hale getirilecek.
Türkiye’de yaşayan tek canlı dikitlerin bulunduğu Hisaralan kaplıca bölgesinde oluşturulacak Jeopark ile termal suyun gün yüzüne çıktığı alan ziyaretçilere açılacak.
Bir zamanlar Sındırgı adının telaffuzda bile yanlış söylendiğini ancak şimdilerde reyting rekorları kıran TV programlarında bile Dünya şehirleri arasında gösterildiğini belirten başkan Yavaş “ 2004 ten bu yana şehrimizin kalkınmasında, gelişmesinde, istihdamın arttırılmasında sıcak suyun ve turizmin önemini vurguladık. Çalışmalarımızı bu doğrultuda yürüttük. Şimdi sadece yöresel değerlerimiz değiş Sındırgı’mızda marka bir ilçe haline geldi. Tanıtım çalışmalarımız, ilçemizde yürüttüğümüz projeler meyvesini verdi. Alt yapımızın hepsini tamamladık. Yeni dönemde inşallah Cumhur İttifakı Balıkesir Büyükşehir Belediyemiz Yücel Yılmaz ile birlikte gerçekleştireceğimiz, ilçemizde ekonomik kazancı arttıracak turizme, hayvancılığa, tarıma dayalı birçok projemiz var. Bunlardan en önemlisi ve ilk etapta bakanlık desteği ile hayata geçireceğimiz Hisaralan Jeopark ve eko turizm bölgesi. Bu alan Dünya’nın merak ettiği, görmek istediği ve sadece iki yerde bulunan bir alan. Bizler projelerimizle bu alanı güzelleştireceğiz. Burada bulunan kırsal mahalle sakinlerimiz de artık bir Cumalıkızık gibi Beypazarı gibi ürettikleri ürünleri gelen ziyaretçilere satacak, ekonomik kazanç elde edecek. Sındırgı’yı termaliyle, doğasıyla ve yöresel ürünlerle Dünya’da bir numara olan bir marka haline getireceğiz. “ sözlerine yer verdi.
Geçtiğimiz hafta sonu bölge halkını ziyaret eden başkan Yavaş vatandaşlara projesini anlattı, istişarede bulundu. Mahalle halkı da turizmle değişime ve büyümeye hazır olduklarını belirterek başkan Yavaş’a tam destek verdi.
 
 

Kategorideki Diğer Başlıklar

Sındırgı’nın Uçan Halısı Emitt’te Sergilendi, Tanıtılan Değil Aranan İlçe Oldu
Sındırgı’da Tütün Alımı Devam Ediyor
Sındırgı Türkiye’nin Tek Canlı Dikitleri Hisaralan Jeoparkını Süsleyecek
Egenin Yeni Uludağ’ı Kertil’de Kar Keyfi
Sındırgı’dan Mehmetçiğe Destek
Sındırgı’ya Tarihi Proje 2020’nin İlk Meclisinde Kararı Alındı
Sındırgılı Muhtarlardan Pazartesi Buluşmaları
Sındırgı Yünlü Tulum Peyniri Dünya Mirası Listesinde Yer Aldı
İthal Tamirci Geldi, İhracat Arttı
Tarihi Redif Kışlası, Müze Han Oldu