Anasayfa  |  Site Haritası
Yükleniyor...
SENDE GEL UMUDUM OL ETKİNLİĞİ İLE SINDIRGI’DA KAN VE KÖK HÜCRE BAĞIŞI TOPLANDI

Sındırgı Belediyesi ve Türk Kızılay’ı Balıkesir Şubesi işbirliğinde; Balıkesir’in Sındırgı ilçesi Cumhuriyet Meydanında  "Sen de Gel Umudum Ol " projesi kapsamında kan ve kök hücre bağışı etkinliği gerçekleştirildi. Yeni umutlara kapı açmak amacıyla vatandaşlardan kan örneklerinin alındığı ve kan bağışlarının kabul edildiği “Gel Sen de Umudum Ol”  adlı kampanya kapsamında Kök Hücre Bağışı ile ilgili bilgilendirme programı ile yeni umutlara kapılar açılması amaçlanıyor. Sındırgı Belediyesi tarafından etkinlik öncesinde sosyal medya ve sms üzerinden kampanya başlatılmıştı. Sındırgı’lı vatandaşlar da duyarsız kalmadı.

Kök Hücre Bağışı İçin Ne Yapmalıyım?

Kök hücre bağışında bulunacak vatandaşlarda olması gereken çeşitli özelliklerde aranıyor. Bunun için öncelikli olarak kan yoluyla bulaşan hastalık olmaması gerekiyor. Aynı zamanda bağış yapacak kişinin de 18 – 50 yaş arasında olması gerekiyor. Bu özellikler haricinde detaylı bilgilendirme bağış öncesinde uzmanlar tarafından birebir yapılıyor.

Sındırgı halkının her bağış etkiniğinde olduğu gibi, kök hücre bağışı konusunda da oldukça duyarlı olduğunu belirten Balıkesir Kızılay Kan Bağış Merkezi doktoru Ahsen Elif Güneş “ Bugün Sındırgı’mızda kan bağışı etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda kök hücre de kabul ediyoruz. Halkımız bu açıdan çok duyarlı özellikle bu son dönemde birçok kampanya düzenleniyor. Kan bağışı birçok kişinin de bildiği gibi kan üretilemeyen ve mutlaka gönüllü olarak bağışlandığında elde edilen bir ürün. O yüzden bu konuda duyarlı olmamız çok önemli. Bunu sadece bağışçılarımızın başvuruları ve gönüllülük esası ile elde edebiliyoruz çünkü. Kök hücre hakkında bilgi vermek istiyorum. Bu konuda yanlış anlaşılmalar oluyor. Burada sadece Kızılay numune kabul ediyor. Kök hücre için sadece birkaç tüp kan veriyorsunuz fakat, hasta ile eşleşme olduğunda doku uyumu gerçekleştiğinde haber geliyor size. Esas işlem ondan sonra gerçekleşecek. Sonrasında kan bağışına benzeyen biraz daha uzun süren bir işlem kök hücre bağışı. Geldiklerinde burada da bilgilendirmeyi uzun uzun yapıyoruz zaten. Damar yoluyla kök hücre bağışı alınabiliyor. Onun dışında korkulacak, kişiyi zor durumda bırakacak bir işlem değil. Mutlaka bağışa bekliyoruz. Geldiklerinde zaten bilgilendirme yapılıyor ve sağlık durumlarına bakılıyor. Sındırgı halkı da bu konuda duyarlı. Sadece bugün değil, her zaman mutlaka bağışa bekliyoruz.” Dedi.

Sındırgı Cumhuriyet Meydanında hizmet veren KIZILAY TIR’ında vatandaşlara hem bilgilendirme yapıldı, hem de bağışlar kabul edildi. Kök Hücre Bağışı ile ilgili bilgilendirme ve bağış kabul programı ile yeni umutlara kapılar açılması amaçlanıyor. “ Gel Sen de Umudum Ol’’, ’’Belki De Sensin’’, ’’Kök Hücre Bağışıyla Umut Olun’’ sloganları ile düzenlenen programda konunun uzmanları ve kurum yetkilileri çalışma hakkında vatandaşlara bilgi verdi.

Sındırgı Belediye Başkan Yardımcısı Halil Aldemir “ Sındırgı Cumhuriyet Meydanında Kızılay TIR’ımız gün boyu hizmet verdi. Bu etkinlikte Öykü Arin ve lösemili çocuklarımız için kök hücre talebi var. Onlarla ilgili bir sürü hastamız var. Bu hastalarımıza çare olabilmek için Sındırgı Belediyesi ve Kızılay ortak işbirliği ile TIR’ımız bugün hizmetinizde. Sizden hem kök hücre hem kan bağışı bekliyorlar. Bütün hastalarımızın sağlığına kavuşabilmeleri için kök hücreleri mutlaka vermemiz gerekiyor. Bir gün bu duruma biz de düşebiliriz. Biz de sağlığımızı kaybedebiliriz. Bu konuda halkımızı duyarlı olmaya davet ediyorum.” Sözleri ile düşüncelerini dile getirdi.

Kan bağışı sayısının oldukça yüksek olduğu Sındırgı ilçesinde Belediye Başkan yardımcısı Halil Aldemir, belediye personeli de kök hücre ve kan bağışına katkı sağladı.


Kategorideki Diğer Başlıklar

Sındırgı’da Tarihi Gün, Jeotermal Sebze – Meyve Kurutma Tesisinin Temelleri Atıldı
İlçemizin Düşman İşgalinden Kurtuluşun 98. Yılı Kutlandı
Başkan Yavaşın Kurban Bayramı Mesajı
Sındırgı’da 15 Temmuz Ruhu Unutulmadı
Başkan Yavaş'tan 15 Temmuz mesajı
Sındırgıya 25000 Kişi Kapasiteli Biyolojik Arıtma Tesisi
Sındırgı Belediyesinde Sosyal Mesafeli Bayramlaşma
Ramazan Bayramımız Mübarek Olsun...
Önce Kortej Sonra Temel Atma Töreni
19 MAYIS GENÇLİK ve SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN...