Anasayfa  |  Site Haritası
Yükleniyor...
 
16. Uluslararası Sındırgı Yağcıbedir Halı, Kültür ve Sanat Günleri

Festival denilince akla yemeklerin yenildiği, çevrelerin en güzel şekilde süslendiği görüntüler gelir. İnsanların bu denle yiyip içtikleri, şarkılar söyleyip oyunlar sergilediği bu buluşmaların tarihi neredeyse insanlık kadar eskidir. İşte bu tarihi sırtlanmış festival eğlencelerinden günümüze kadar uzanan üç unsuru Yağcıbedir Halı, Kültür ve Sanat Günleri adı altında toplamaktayız. Festivalin adını aldığı, 3000 yıllık geçmişe sahip, sevginin ve hüznün ilmek ilmek nakşedildiği Yağcıbedir Halıları, kündeleri İslamiyet tarihinden de eski olan Türk Pehlivanlarının Yağlı Güreşleri ve de izleri Selçuklulara dayanan “baskın” ve “firar” eksenlerinde cereyan eden, vur-kaç taktikleriyle Atlı Ciritçiler…

    Türkiye’de halı festivali, sadece Balıkesir ilinin Sındırgı ilçesinde Yağcıbedir Halı, Kültür ve Sanat Günleri Adı Altında yapılmaktadır. Sındırgı’nın kurtuluş günü olan 3 Eylül tarihinde başlayan festivalde yerli ve yabancı bütün halk, mesire yerlerine ve etkinlik alanlarına toplanır, piknikler yapılıp farklı uluslardan gelen misafirlerimizle yöresel dans ve oyunlar sergilenir.
 
    Muhteşem gösterilerin sergilendiği ve unutulmaz dakikaların yaşandığı festival süresince sergilenen halılar festivalimizin ana damarıdır. Bu süreçte Yağcıbedir Halılarının son bahar yaprakları gibi her yerde olduğunu görebilirsiniz. Yerli Halk bu etkinlikler boyunca 30 asırlık tarih taşıyan yöntemlerle hazırlanmış el emeği göz nuru halılarını sergilerler. Sergilenen halıların tamamı el yapımı, doğadan elde edilmiş naturel boyalarla hazırlanmış, Türk Bağı olarak bilinen yöntemle ilmek ilmek nakşedilmiş, binlerce nefes darbesiyle sıkılaştırılmış, alın teri ile parlatılmış ve nice hayal,istek ve arzuyla süslenmişhalılardır. Halılarda kullanılan motiflerin her birinin bir anlamının olması, dokumacıların her halılarında farklı bir hikaye anlatmasına olanak sağlamaktadır. O motiflerdir ki zamanında evlenmek isteyen genç kızlarımızın büyüklerine bu isteklerini ifade etme yöntemleridir…
 
     Festivalimizin bir diğer güçlü damarı ise Türklük tarihi ile var olmuş, güce düşkünlüğümüzün dışa vurumu olan, Yağlı Pehlivan Güreşlerimizdir. Ecdatlarımızın ağaç gövdeleriyle güreş tuttukları zamanlardan miras kalan Pehlivanlık, Sındırgımızda da büyük önem taşımaktadır. Zamanının Sındırgılı pehlivanlarından Şerif Pehlivan, Mehmet Ali Yağcı ve Gacaroğulları gibi örneklerin olması şimdiki gençlerimize de örnek olmakta ve küçük yaşta bu sporun terini atmalarını sağlamaktadır. Yaşça daha tecrübeli diğer pehlivanlarımız ise güçlerini festivalimizde büyük bir coşkuyla göstermektelerdir.

Festivalimizin son önemli damarı ise kanımızdan gelme ata sporlarımızdan Atlı Cirit’tir. Rivayete göre zamanında 40 atlının kanları pahasına savaş alanında sergiledikleri üstün taktik ve stratejilerini yıllar harmanlamış ve ilk olarak sürülebilir izlerini Selçuklular’da göstermiştir. En akıllı hayvan niteliğindeki atın, Türkoğluyla kurduğu ortak hayatı Atlı Cirit Seyrinde yeniden keşfetmek mümkündür. Turan taktiği olarak bilinen stratejinin hikayesine sahip Atlı Cirit Oyunlarında “baksın” ve “firar” ile düşmanı şaşırtma ve alt etme metodları saklıdır. Bu vur-kaç taktiği ile alt edilmiş nice haçlı orduları ve diğer düşmanların umutsuzca yenilgi hikayeleri seyre değer doğrusu.

 
     Bu ve bunun gibi nice anlamlı hikayelerin yer yer oyunlarla ve çeşitli gösterilerle sergilendiği yer yer kokularla ve tatlarla hissettirildiği bu güzide festivalimizde anılara sizlerinde ortak olmanız mümkün. Parlak el işlemeciliği ile yapılmış bir yağcıbedir halısında oturarak izlediğiniz bir güreş müsabakası sırasında alacağınız orman ve çamlık kokusunu yine bölgemizin güzide değerlerinden olan Kertil Çam Kolonyalarında bulabilir, eşrafınıza bu olayları anlatırken ikram ettiğiniz kolonyalarımız ile ortamı onlara da hissettirebilirsiniz. Yine Asırlık gelenekler ile hazırlanmış öz kültürümüze ait yemek ve tatlılarımızdan tadabilir, eşsiz damak zevkinizi geliştirebilirsiniz. Bu uğurda güzel anıları saklamak zihninize de iyi geleceği gibi anlatmaktan keyif duyacağınız bolca anınız olabilir. Siz de yanınızda bolca anı edinin ve festivalimizin tadını çıkartın.
Kategorideki Diğer Başlıklar

16. Uluslararası Sındırgı Yağcıbedir Halı, Kültür ve Sanat Günleri Tanıtım Filmi